Facebook Google+ Twitter

Historia mumii Tutanchamona z klątwą w tle

Tutanchamon, choć panował krótko, jest chyba najbardziej znanym egipskim faraonem. Wszystko za sprawą odkrycia jego grobowca, przedwczesnej śmierci i tajemniczej klątwy.

Tutanchamon / Fot. Ewa Naukowicz-WójcikTutanchamon wstąpił na tron gdy miał 8 lat, dziesięć lat później już nie żył. Przypuszcza się, że umarł w wyniku urazu, którego doznał po upadku z rydwanu. Odnaleziona mumia faraona została dokładnie zbadana, lecz niestety nikt nie potrafił podać dokładnej przyczyny śmierci tego młodziutkiego, egipskiego władcy. Ustalono jedynie, że Tutanchamon zmarł nagle, w chwili, gdy jego grobowiec nie był jeszcze gotowy. Król-chłopiec został więc pochowany pospiesznie, w skromnym, małym grobowcu, zbudowanym dla arystokraty.

Grób Tutanchamona został odkryty w Dolinie Królów, w roku 1922. Jednak nim do tego doszło, archeolog Howard Carter poświęcił pięć lat na jego odnalezienie. Przedsięwzięcie to było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Lorda Canarvona, którego uważa się za jednego z odkrywców miejsca wiecznego spoczynku młodego faraona.

Kiedy zdeterminowanemu Carterowi udało się wreszcie zajrzeć przez otwór wybity w drzwiach, oczom jego ukazało się wnętrze nietknięte przez 3300 lat. Zapytany czy coś widzi odpowiedział: "Tak. Cudowne rzeczy". I to była najszczersza prawda. Skarb wewnątrz odkrytego grobowca składał się z tak ogromnej liczby przedmiotów, że archeolog kolejne dziesięć lat spędził inwentaryzując meble, stroje, biżuterię, a nawet znalezione tam jedzenie.

Grobowiec składał się z czterech komór zajmujących 84 m kw. Korytarz i schody doprowadziły Cartera do pierwszego pomieszczenia, którego strzegły dwa naturalnej wielkości posągi władcy. W odnalezionym przedsionku znajdowały się między innymi trzy pozłacane łoża, w aneksie kolejne, tym razem niskie łoża, krzesła i gry. Najwięcej drogocennych przedmiotów kryło pomieszczenie, które zostało odnalezione jako ostatnie - skarbiec. Zawierał on między innymi: figurki łodzi, wiele posągów oraz kanopskie urny, w których znajdowały się narządy wewnętrzne faraona. Żołądek umieszczony był w urnie, którą opiekował się Duamutef, bóg o głowie szakala. Wątroby strzegł Imseti, płuc - Hapi, zaś opiekunem jelit był Qebehsenuf.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Niby Tutanchamon, a filmie jednak Tutenchamon:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Historię mumii Tutanchamona z klątwą w tle, można też zobaczyć w filmie "Klątwa Tutenchamona" (2006) http://www.filmweb.pl/film/Kl%C4%85twa+Tutenchamona-2006-271087

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.