Facebook Google+ Twitter

Historia niewydumana

Nauka zwana historią dotyczy naszej przeszłości. Tak więc każdy zaistniały fakt, choćby minutę temu, jest już historią.

Tej historii nie musimy nadmiernie szanować, szczególnie jeśli była zła, ale nie możemy też jej zignorować. Nie powinniśmy także na nią się oburzać, ponieważ ona była taką, jaką była. To stwierdzenie dotyczy faktów, a nie ich interpretacji.

Wszystko, co zaistniało w przeszłości możemy i powinniśmy oceniać, jednak będzie to już nasze obecne jej widzenie. Z czysto historycznego punktu widzenia liczą się jednak fakty, a nie nasz stosunek do nich. Nasze emocje dotyczące przeszłości historycznej są usprawiedliwione, jednak nie wskazane jest ich nadużywanie.

Nie powinno się więc w celach czysto partykularnych (mam tu na myśli np. aktualne polityczne „zyski”), w sposób niezbyt uzasadniony, eksponować swoją interpretację przeszłości. Jeśli tak się czyni, służy to raczej zatarciu faktów i wyeksponowaniu własnej interpretacji dziejów.

Dla aktualnych celów politycznych ma to oczywiście sens, ale nie należy tego nazywać historią. W tak rozumianej „historii” pojawiają się bowiem „fakty” niezaistniałe i „bohaterowie” nie posiadający legitymacji do tego tytułu. Jest to niewątpliwie polityka historyczna. Tylko narzuca się pytanie – co to ma wspólnego z historią? Nie ma nic z nią wspólnego, natomiast uzasadnia niby historycznie umocowane poglądy je głoszących.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

lolek
  • lolek
  • 15.05.2012 19:57

Stoczniowcy,swoim zwyczajem,bedą składać kwiaty pod bramą nad którą dumnie widnieć będzie imię Lenina.Od chichotu (historii) Putin spadnie z krzesła.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Embrion
  • Embrion
  • 15.05.2012 18:34

Z tą historią jest trochę tak, jak ze zdjęciem teściowej. Zdjęcie oddaje rzeczywisty obraz obiektu, ale teściowa każe je zniszczyć, bo twierdzi, że brzydko na nim wyszła. Za grubo, kwaśna mina i tym podobne argumenty przytacza. Zgadzam się w zupełności, że historia to upadki i wzloty, trzeba się z nią pogodzić i zaakceptować, bo nic nie jest w stanie zmienić tego, co minęło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W 100% się zgadzam. Przecież nie zmieniono nazwy stoczni tylko przywrócono napis na bramie. Będzie co pokazywać ludziom interesującym się historią Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.