Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6625 miejsce

"Historia papieży" jakiej nie znacie. Recenzja książki

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-01-24 20:26

John W. O'Malley opowiada o biskupach Rzymu, którzy na przestrzeni wieków brali udział w największych dramatach historii świata zachodniego, a w niektórych wydarzeniach odegrali znaczące role. "Historia papieży" pokazuje powstawanie instytucji papiestwa, zalety i wady głównych bohaterów książki.

"Historia papieży" John W. O'Malley SJ / Fot. Okładka książki John W. O'Malley "Historię papieży" napisał w oparciu o 36 słuchowisk nagranych i wydanych w 2006 roku przez Now You know Media. Autor opisuje historię papiestwa, która rozpoczęło się od św. Piotra, a obecnie jest rządzone przez papieża Benedykta XVI, przedstawiając wydarzenia w sposób przejrzysty i zrozumiały dla bardzo wielu czytelników.

Na przestrzeni wieków ten zaszczytny urząd piastowało około dwustu sześćdziesięciu pięciu papieży. Biskupi Rzymu pochodzili z różnych klas społecznych i byli różnej narodowości. Niektórzy z nich byli święci, a innych nazwano wielkimi grzesznikami (np. Jan XII, który swoim rozpustnym życiem siał zgorszenie w Rzymie i poza nim). Nie brakowało również antypapieży, którzy na historii papiestwa odcisnęli głęboki ślad.

Jeżeli najwyższy urząd w kościele katolickim kojarzy się z przepychem i bogactwem, to powszechne wyobrażenie burzy haniebna śmierć Piusa VI. Uwięziony papież zmarł w ostatnim roku XVIII wieku w twierdzy Valence, w wieku 82 lat, a wierne Napoleonowi władze odmówiły mu chrześcijańskiego pochówku. Natomiast w aktach miejskich tak odnotowano jego personalia: "Obywatel Braschi. Zawód - papież".

Państwo kościelne przez dwa tysiące lat obejmowało różny obszar. Największe terytoria posiadało na początku XVI w., aby obecnie poprzestać na 44 hektarach.

John W.O`Malley na przeszło czterystu stronach książki kreśli niezwykle dramatyczne dzieje papiestwa i historycznych następców Świętego Piotra. Wprowadza czytelników w tajemnice kolejnych konklawe, podczas których wybierano kontynuatora pełniącego dożywotni urząd papieża. Autor ze znawstwem opisuje tak przełomowe chwile w dziejach instytucji Kościoła, jak usankcjonowanie wielkiej schizmy zachodniej i wschodniej, czy reformacyjnego ruchu wiernych pod wodzą niemieckiego pastora Marcina Lutra.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Muszę kupić.5*Ewo zachęciła mnie Twoja recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja w ubiegłym roku zaliczyłem a już myślałem, że to samo ale Encyklopedia Papieży autor John Norman Davidson Kelly wydawnictwo PIW. 500 stron.
Polecam tak katolikom jak też ateistom czy innowiercom.
Z wnioskami nie będę się dzielił.
Autorce wielki plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Czytelnik
  • Czytelnik
  • 24.01.2012 20:56

ciekawostka... spróbuję się zapoznać z tymi historiami

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.