Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19229 miejsce

Historia Peru zaczyna się na pustyni

Piasek, piasek, piasek... W zachodniej części Peru aż roi się od miast zbudowanych na pustyni.

Pachacamac. W drodze na Zamek Słońca / Fot. Maciej MalachowskiNie wiadomo dokładnie dlaczego pierwotne ludy Ameryki Południowej zaczęły osiedlać się wzdłuż wybrzeża dzisiejszego Peru. Pytanie to zadaje sobie każdy, kto je zobaczy, bowiem peruwiańskie wybrzeże to nic innego, jak ciągnąca się ponad dwa tysiące kilometrów pustynia, poprzecinana oazami skromnej zieleni. Dawniej tereny te były jeszcze bardziej surowe, ale przyciągały ludy prawdopodobnie ze względu na bliskość morza.

Budowle na piasku wznosiły wszystkie preinkaskie kultury, a Inkowie, którzy je podbili, niemal niczego nie zmieniali. Nie mieli powodu, bo pustynne miasta, dzięki systemowi kanałów, zaopatrywane były w wodę dającą życie. Część z tych rozwiązań Inkowie stosowali później. Zniszczeń dokonali dopiero hiszpańscy konkwistadorzy, a po nich szukający złota rabusie grobów.

Obecne miasta na peruwiańskim wybrzeżu to także tereny wyrwane pustyni. Warto jednak wybrać się tam, gdzie się wszystko zaczęło. Na przykład do Pachacamac – muzeum na pustyni.
Miłe towarzystwo dyżurnej lamy / Fot. Maciej Malachowski Strażnik pilnujący piasku. To w końcu muzeum / Fot. Maciej Malachowski W kaktusowym lasku / Fot. Maciej MalachowskiPo drugiej stronie zamku. Ocean Spokojny i arena do korridy – spuścizny po konkwistadorach / Fot. Maciej Malachowski Widok na Lurin – współczesne miasteczko, w którym nie rośnie nawet źdźbło trawy / Fot. Maciej Malachowski To nie fatamorgana. Na pustyni też są przystanki autobusowe / Fot. Maciej Malachowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

super !!!!! :DD

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po prostu cudownie! Plus za zafundownanie nam wirtualnej podróży tej zimy do krainy wiecznego cipła :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zadziwia surowość peruwiańskich krajobrazów. Interesujące zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.