Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11599 miejsce

Historia pierwszej gazety - "Merkuriusz Polski"

Większość z nas kupuje je codziennie. Wraz z kawą są nieodłącznym elementem porannego rytuału. O czym mowa? O gazetach. Historia prasy w Polsce zaczęła się tak...

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Merkuriusz.JPG"Merkuriusz Polski" był pierwszą periodyczną gazetą informacyjną w Polsce. Nazwa pochodzi od rzymskiego boga Merkurego, patrona kupców. Jego wydawanie zainicjował marszałek nadworny koronny Łukasz Opaliński przebywający na dworze króla Jana Kazimierza. Gazetę tę można traktować jako swego rodzaju inwestycję polityczno-propagandową (król i królowa Ludwika Maria, chcieli w ten sposób przekonać lud do reformy ustrojowej i wybrania następcy tronu jeszcze za życia króla, aby zapobiec problemom w związku z ewentualną elekcją.)

Pierwszym redaktorem naczelnym został, Polak z imienia, z pochodzenia Włoch - Hieronim Pinocci, posiadający już pewne doświadczenie dziennikarskie, gdyż dotąd opracowywał cotygodniowy biuletyn informacyjny dla potrzeb dworu. Odpowiedzialnym za drukowanie był krakowski drukarz Jan Aleksander Gorczyn. Redakcja mieściła się w budynku na obecnym Małym Rynku 6, zwanym wówczas domem Szoberowskim na Wendecie.

Pierwszy numer "Merkuriusza" ukazał się 3 stycznia 1661 roku. Jego pełny tytuł brzmiał: "Merkuriusz Polski, dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający, dla informacjej pospolitej". W pierwszym wydaniu najwięcej wiadomości dotyczyło: rodów panujących, toczonych wojen, podpisywanych traktatów oraz planów politycznych.

Merkuriusz zawierał od 8 do 12 stron, format 20x17, składany szwabachą (gotyckim krojem pisma drukarskiego), z użyciem antykwy (kroju pisma opartego o alfabet łaciński) i kursywy dla łaciny. Ukazywał się regularnie co tydzień, przez 41 tygodni. Ówczesne dziennikarstwo hołdowało raczej informacjom zagranicznym, ale nie traktowało po macoszemu informacji z własnego podwórka. Informacje krajowe polegały przede wszystkim na podkreślaniu sukcesów w wojnie z Moskwą i Kozakami. Od 14 maja 1661 "Merkuriusz" przeniósł swoją redakcję do Warszawy, ponieważ cały dwór przeniósł się właśnie do tego miasta.

Wydawano także - choć nie wiadomo jak długo - wersję pisma w języku włoskim "Continuatione del Mercurio Pollaco". Nie zanotowano jednak wielkiego popytu na "Merkuriusza". Jego nakład wahał się pomiędzy 100 a 300 egzemplarzami. Ciężko jest też jednoznacznie stwierdzić do kogo docierał, kto go czytał i jaki efekt wywarł na opinię publiczną w Polsce. Wiadomo jednak, że docierał do kilku stolic europejskich. Aby pokonać barierę językową, król zlecił Pinocciemu wydawanie włoskiej edycji. Pierwszy numer wyszedł pod koniec stycznia 1661 roku pod mówiącym tytułem "Continuatione del Mercurio Polacco". Wyszło sześć lub siedem numerów. Zawierały one tylko informacje z Polski.

Po upadku "Merkuriusza" prasa powróciła do formy gazet ulotnych. Częstotliwość była jednak znacznie mniejsza niż w czasie potopu szwedzkiego. Ożywienie nastąpiło podczas wyprawy Jana III Sobieskiego pod Wiedeń. Warto tu zwrócić uwagę na takie tytuły jak: "Awizy", "Wiadomości różne cudzoziemskie" i pierwszy w Polsce miesięcznik literacko-poetyczny "Mercurius Polonicus praecipuorum Europae eventuum epitomen..." autorstwa Jerzego Aleksandra Priamiego czy "Pocztę Królewiecką" Jana Dawida Cenkiera.

Pełną reedycję w 300-lecie prasy polskiej wydał w 1960 roku Ośrodek Badań Prasoznawczych w Krakowie.

Od 2006 roku Kapituła Kongresu Mediów i Marketingu nadaje zaszczytny tytuł "Merkuriusza Polskiego" wyróżniając w ten sposób wydawców, firmy poligraficzne oraz kolporterskie za nowatorskie przedsięwzięcia przyczyniające się do rozwoju rynku prasowego. W roku 2006 nagrodę tę otrzymało wydawnictwo Axel Springer Polska.

źródła
http://buwcd.buw.uw.edu.pl
http://historycy.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

syskaa
  • syskaa
  • 20.02.2011 20:16

thxxx:ss

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pełną reedycję? Jesteś pewna, że zachowały się wszystkie wydania?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.