Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26304 miejsce

Historia poezją ilustrowana

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-06-26 13:10

- Tomik Kunickie strofy zamyka poetycki obraz aglomeracji miejskiej – mówi Jan Janusz Werstler, autor tomiku poezji, którego promocja odbyła się w środę (25.06) w filii Żarskiego Domu Kultury w Kunicach.

Janusz Werstler, autor tomiku rozdaje autografy. / Fot. Arek ProkopowiczSpotkanie rozpoczęło się prezentacją krótkiego wideoklipu, promującego walory turystyczne Kunic. Obok deklamującej werstlerowską poezję młodzieży na scenie pojawiały się tancerki z ŻDK-u, przygotowane przez Dorotę Ciechanowicz, które zaprezentowały taneczno-teatralne montaże. Cześć pierwszą spotkania zakończył instrumentalny popis Katarzyny Pawłowicz oraz Macieja Kaszaka. Po półtoragodzinnych prezentacjach przyszedł czas na obejrzenie wystawy prac plastycznych Beaty Chudy, artystki związanej z Kunicami.

Każdy, kto zdecydował się przyjść na spotkanie miał okazję zdobyć bezpłatny egzemplarz tomiku poezji z autografem autora. - Przypuszczam, że zwłaszcza kuniccy czytelnicy będą skłonni powiedzieć o tym zbiorku: tak to jest rzecz o nas, o naszych problemach, hucie szkła, gliniankach, kopalni czy też kąpielisku. I myślę, że takie opinie będą dla Autora najwyższym wyrazem uznania – pisze Czesław Sobkowiak w posłowie. Oby przewidywania krytyka literackiego spełniły się, a werstlerowskie strofy zdobyły poklask i uznanie kuniczan. Bo przecież to o nich i dla nich spłodzona poezja.

54-stronicowy tomik, w nakładzie 750 sztuk, wydało Kunickie Stowarzyszenie Inicjatyw Pozarządowych. Publikacja wzbogacona jest rysunkami Beaty Chudy, Anny Borowskiej, Ewy Bąk oraz Sylwii Dziadek. Projekt okładki z grafiką Chudy wykonał Zdzisław Biernat.


***
Jan Janusz Werstler (69 l.) - poeta, literat, publicysta. Od 54 lat związany z Żarami. Całe życie bratał się z poezją. Debiutował w miesięczniku „Nadodrze” w 1961 r., a już rok później, jako 23-letni młody mężczyzna, był założycielem grupy poetyckiej - Dziewin. Dorobek literacki wzbogacił o swój pierwszy zbiór wierszy pt. "Pytania" wydany w 1970 r. W latach następnych na rynku wydawniczym ukazywały się kolejno jego tomiki poezji: "Krajobrazowo" (1991 r.), "Rozpytywanie sumienia" (1998 r.), "Najbliżej Serca" (2001 r.), "Ocalone w słowie" (2001 i 2003 r.), "Im Wort erhalten" (2002 r.), "Psalm o mieście" (2005 r.) oraz książka biograficzna "Krajobrazowo" (1995 r.). "Kunickie strofy" to ostatnia publikacja poety, który zapowiedział już, że w przygotowaniu jest nowy tomik poezji "Pożegnanie jabłoni". Literat jest laureatem Lubuskiego Wawrzynu Literackiego oraz Srebrnej Róży, nagrody ŻTK przyznawanej dla ludzi krzewiących kulturę wysoką w regionie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.