Facebook Google+ Twitter

"Historia polityczna czy polityka historyczna? Teatr w grze o prawdę"

Koło Naukowe Teatr i Polityka oraz Teatr Studio zapraszają 12 stycznia na panel dyskusyjny: Historia polityczna czy polityka historyczna? Teatr w grze o prawdę. Inicjatywa sprowokowana została przez spektakl Mała Narracja, w reżyserii Wojciecha Ziemilskiego, prezentowany właśnie w Teatrze Studio. Wiadomości24.pl są jednym z patronów medialnych panelu.

 / Fot. plakat12 stycznia 2010 w kawiarni Bratnia Szatnia w TEATRZE STUDIO w Warszawie odbędzie się panel dyskusyjny Historia polityczna czy polityka historyczna? Teatr w grze o prawdę. Inicjatywa sprowokowana została przez spektakl Mała Narracja (reż. Wojciech Ziemilski) prezentowany właśnie w Teatrze Studio.

Premiera spektaklu wywołała spore kontrowersje. O idei przedstawienia i jego sensie mówił w wywiadzie dla W24 jego reżyser Wojtek Ziemilski.

Dzięki uprzejmości Teatru Studio, spektakl mieli okazję obejrzeć także nasi Autorzy, którzy pisali p swych wrażeniach w recenzjach: Hrabia - agent? i Mała narracja w Teatrze Studio.

"Twórcy spotkania zaplanowali dwa bloki dyskusyjne. Pierwszy będzie dotyczył kwestii polityczno-historycznych, tj. rozważań na temat najnowszej historii Polski, sposobu tworzenia jej przez historyków, także historyków Instytutu Pamięci Narodowej, problemu teczek, dostępu do nich. Pragniemy zadać pytanie czy istnieje możliwość obrony i okoliczności łagodzące osób współpracujących ze Służbą Bezpieczeństwa czy osoby te powinny zostać ujawnione, czy nie? Jeśli tak, to które, i dlaczego właśnie taki klucz "upowszechniania" powinien zostać przyjęty?

Drugim blokiem byłaby próba odniesienia poruszanego problemu do środowiska artystycznego, szczególnie środowiska teatru. Chcemy otrzymać odpowiedzi na pytania o to, czy teatr może, czy powinien być zaangażowany w politykę, jeśli tak, to w jakim stopniu? Czy teatr może demaskować rzeczywistość tworzoną przez Politykę, jej manipulację? Czy może być głosem prawdy wobec Polityki?"
- czytamy w materiałach prasowych Teatru Studio.

Do dyskusji Teatr zaprosił znawców najnowszej historii Polski i poruszanej problematyki:
dra Rafał Leśkiewicz z IPN, dra Daniela Przastka z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Ewę Wójciak - dyrektora artystycznego Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu, Pawła Sztarbowskiego z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz Ewę Dałkowską z warszawskiego Nowego Teatru.

Dyskusję poprowadzi Rafał Kozerski, student V roku Nauk Politycznych UW.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Patronem medialnym są Wiadomości24.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jak znajdę czas toz pewnością się wybiorę. Co prawda pytanie jest postawione b.dziwnie bo co ma Historia Polityczna do Polityki historycznej? Ta pierwsza to ważna część nauczania Historii zaś druga to jej ''konsumowanie'' ale kto nadąży za młodymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, więc miło nam przedsięwzięciu patronować :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.12.2010 14:18

Bardzo interesująca inicjatywa. Oba bloki dyskusyjne zapowiadają się, że będą ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.