Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14660 miejsce

"Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też" - sukcesy rodaków

"Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza" Jana Wróbla i Ewy Wróbel to zbiór osiągnięć naszych rodaków. Dzięki nim możemy poczuć się dumni.

okładka / Fot. wydawnictwo ZnakHistoria wcale nie musi być nudna, wystarczy, że jest ciekawie i przystępnie przedstawiona. Przekonałam się o tym już podczas lektury "Bajek, które zdarzyły się naprawdę" Anny Moczulskiej, w której losy postaci historycznych zostały wpisane w scenariusze znanych bajek. Nie mniej oryginalny pomysł mają Jan i Ewa Wróbel w swojej książce o znanych Polakach i Polkach.

"Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza" to zbiór osiągnięć naszych rodaków. Okazuje się, że Polacy mają na swoim koncie wiele sukcesów. Możemy zaliczyć do nich m.in. słynne amerykańskie mosty, kamizelkę kuloodporną czy laptop.

Jak możemy przeczytać we wstępie: Autorzy cyklu Historia 2.0 postanowili przypomnieć sobie i światu dokonania kilkunastu naszych rodaków. O niektórych świat pamięta, o większości zapomnieli nawet Polacy. Nie jesteśmy w stanie w tej książce przypomnieć ich wszystkich. Wierzymy, że jeśli człowiek otrzyma uderzenie dobrej energii, to już do końca życia będzie wypatrywał, czy aby za jakimś wielkim dokonaniem w przeszłości lub przyszłości nie czai się Mazurek Dąbrowskiego. Albo Mazurka.

ilustracja / Fot. wydawnictwo ZnakNa kartach przewijają się postacie znane z historii, m.in. Mikołaj Kopernik - astronom, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię, za co polskie go wydało plemię, Maria Skłodowska Curie - chemiczka, odkryła rad i polon, badała też promieniotwórczość, za co otrzymała Nagrodę Nobla, Irena Sendler - odważna kobieta, która uratowała 2500 żydowskich dzieci; osoby mniej znane, o których usłyszałam po raz pierwszy, m.in. Stefan Banach - genialny matematyk, który dziś jest zapomniany, Ernest Wilimowski - świetny piłkarz grający w naszej reprezentacji i skradziony przez Hitlera; a także jeszcze żyjący Polacy - Jerzy Owsiak - dość kontrowersyjny celebryta, który od ponad 20 lat prowadzi Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy a od 20 lat - Przystanek Woodstock czy Anna Dymna - znana i lubiana aktorka, która prowadzi Fundację "Mimo wszystko" i pomaga niepełnosprawnym dzieciom.

Każda z przedstawionych historii jest ciekawa i pouczająca. Jan i Ewa Wróbel udowadniają, że możemy być dumni z naszych rodaków i mamy, czym się pochwalić. Bez wielu wynalazków czy epokowych odkryć Polaków nasz świat byłby inny, uboższy. Zastanówmy się, jak potoczyły się losy świata, gdyby nie złamano tajemnicy Enigmy - to zasługa trzech Polaków albo jak długo ludzie wierzyliby, że Słońce krąży wokół Ziemi, gdyby nie polski astronom pochodzący z Torunia albo czym byśmy się dziś malowały, gdyby nie pewien eksperymentator, który wymyślił make-up i założył firmę Max Factor. Szkoda, że o tym nie pamiętamy i potrafimy tylko narzekać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle trafny wybór i świetny sposób prezentowania wybranej dla nas lektury

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.