Facebook Google+ Twitter

Historia prawdziwej wampirzycy

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2013-01-03 21:33

Już sama nazwa Transylwania kojarzy się większości ludzi z najsłynniejszym wampirem świata hrabią Draculą, ale nie każdy słyszał o "Wampirzycy z Siedmiogrodu".

 / Fot. Portret Elżbiety Batory, fot. Wikipedia CommonsW 1560 roku przyszła na świat Elżbieta Batory, siostrzenica króla Polski Stefana. Pochodziła z jednego z najbardziej znanych i najpotężniejszych rodów Siedmiogrodu. Wyróżniała ją nieprzeciętna uroda, wysoka inteligencja oraz znakomite wykształcenie. W wieku piętnastu lat wyszła za mąż za Franciszka Nádasdy, zamieszkała z nim w potężnej posiadłości, w której doczekali się potomstwa. Jej maż zmarł po dwudziestu latach małżeństwa, prawdopodobnie w wyniku otrucia przez małżonkę.

Księżna oprócz zwykłego życia miała też demoniczne oblicze, na którego tle Dracula wypada blado. Strach przed starością i manipulacja ze strony Anny Darvulii, później uznanej za wiedźmę, popchnął ją do makabrycznych działań. "Czarownica" zdradziła Elżbiecie "starodawną mądrość", z której wynikało, iż krew ma znakomite właściwości, nadające skórze uroku i znacznie odmładzające. Księżna zaczęła więc skazywać na okrutną mękę służki i okoliczne chłopki, z fascynacją i obsesją przypatrując się torturowaniu. Kilkoro z oddanych sług zapewniało księżnej świeże "dostawy". Jedna z historii głosi, że kiedy Elżbieta była ciężko chora i nie mogła już o własnych siłach wstać, przyprowadzono do niej młodą dziewczynę, a księżna natychmiastowo się na nią rzuciła, by móc posmakować jej świeżej krwi.

Wkrótce sprawa o krwawej księżnej wyszła na jaw. Gdy nabrała rozgłosu, wojewoda nakazał śledztwo, którego wyniki były wstrząsające. Mówi się o 60 ofiarach, ale inne zapiski dowodzą, że zabójstwo mogło być 10 razy więcej! Pomocnicy księżnej zostali skazani na śmierć, a ją samą zamurowano w komnacie, do której jedzenie było podawane przez mały otwór. Przeżyła tak trzy lata.

Opracowano na podstawie "Historii Tajemnic" Sławomira Leśniewskiego.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.