Facebook Google+ Twitter

Historia rodziny Krauss - pradziadków Marka Kraussa

Korzeni rodziny Kraussów szukać można w XIX-wiecznej Austrii. Wilhelm Krauss w czasach zaboru austriackiego przywędrował do Żywca, gdzie poznał swoją żonę, Polkę z rodziny szlacheckiej Lisków i założył z nią rodzinę.

Marian Krauss - zdjęcie maturalne, jak miał 18 lat. / Fot. marek kraussMarian Krauss (mój pradziadek) urodził się w 1874 roku w Uhnowie (powiat Rawa Ruska). Po śmierci ojca nie chciał korzystać z pomocy krewnych - pracował jako korepetytor, dawał lekcje dzieciom adwokata w Złoczowie. Dzięki pieniądzom z korepetycji ukończył gimnazjum i zapisał się na prawo na uniwersytecie we Lwowie. Podczas studiów pracował w banku, w ramach pracy społecznej założył kasę zapomogową i stołówkę "Bratnia pomoc" dla studentów.

W 1900 roku ożenił się z Teodozją Baron. W 1902 roku został sędzią w Sokalu i prezesem miejscowego "Sokoła" (organizacja społeczna i patriotyczna). Po zamachu w Sarajewie został zmobilizowany do wojska austriackiego. Jako audytor wojskowy razem z rodziną został ewakuowany na Węgry. Do 1915 roku przebywali w Miszkolcu. Marian pracował jako sędzia wojskowy, starał się unieważniać wyroki, bo wiedział, że armia oskarżała o szpiegostwo każdego (jednym z uratowanych przed wyrokiem był ksiądz, dziadek koleżanki Mariana - Jańci Krassównej - który do końca swojego życia odprawiał w intencji Mariana msze).

Później Marian ze swoim stryjem poszedł z wojskiem austriackim na Ukrainę. Tam z kolei uratował dziesiątki chłopów przed śmiercią. Marian cudem wrócił z Ukrainy na Boże Narodzenie do Sokala. W Sokalu do 1920 roku Ukraińcy wymordowali wielu mieszkańców, dopiero armia Hallera zastopowała ciąg mordów. Do 1923 roku Marian był pułkownikiem audytorium. Około 1926 roku został sędzią Sądu Najwyższego w Warszawie. Z powodu zapalenia opon mózgowych przeszedł na emeryturę i osiadł na stałe we Lwowie.

Podczas II wojny światowej, gdy bolszewicy wkroczyli do Lwowa, Marian musiał szybko opuścić miasto, ponieważ miał problem z paszportem (za to groziła zsyłka na Sybir). Marian pojechał do Wielkich Brodów. Gdy zdobył lewe papiery i uciekł wraz z rodziną do Krakowa. Tam zmarł w 1949 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.