Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

281 miejsce

Historia rodziny Sadowskich: część I

Kronikę rodziny Sadowskich zacząłem pisać kilka lat po śmierci ojca, mogłem się więc oprzeć tylko na obszernym życiorysie ojca, informacjach mamy i brata ojca Walentego, który odpowiedział na mój apel o dane, zdjęcia i informacje o rodzinie.

Babcia Franciszka. / Fot. Wincenty SadowskiNazwisko Sadowski należy do nazwisk zwanych szlacheckimi, zakończonymi na „cki” lub „ski”. Nazwiska te pochodzą od nazwy określonej miejscowości, wsi lub miasta. Moi przodkowie w linii prostej pochodzą z Wielkopolski, a dokładnie z Ziemi Gnieźnieńskiej. Poszukując naszego rodowodu przejrzałem Herbarze rycerstwa polskiego i szlachty polskiej: Bartosza Paprockiego r.p. 1584 r., Ignacego Kapicy Milewskiego z 1870 r., Jerzego Sewera Hr. Dunina-Borkowskiego z 1887 r., Zbigniewa Leszczyca i inne.

W herbarzach wymienione są trzy domy Sadowskich: Sadowski herbu Nałęcz z Sadowia w Wielkopolsce w 1452 r., Sadowski herbu Lubicz na Podlasiu i Litwie w 1579 r., Sadowski herbu Drogomir w Krakowskim w 1584 r. Z dużym prawdopodobieństwem mogę przyjąć, że najstarszy dom Sadowskich herbu Nałęcz (zawołanie Nałęcz, Nałęcz Jezioro), wywodzący się z Ziemi Gnieźnieńskiej w Wielkopolsce, to dom rodzinny moich przodków. Są to zresztą domy bardzo rozrodzone, ludzi o tym nazwisku można spotkać w Rosji, Niemczech, Ameryce i innych krajach. W Ameryce dwie miejscowości leżące poniżej jeziora Erie nazywają się Sadowski i Sadowski Górne. Wynika z tego, że ludzie o tym nazwisku musieli być dzielnymi pionierami w Ameryce.

W każdym bądź razie, nic mi nie wiadomo, aby któryś z moich znanych praprzodków zapisał się na trwałe w historii świata, Polski, albo nawet Wielkopolski. Rodzina Sadowskich zubożała, a nasza gałąź osiadła w Pomorzanach w pow. Gniezno, już w drugiej połowie XIX w nie posiadała żadnych włości.

30.05.1878 r. w Pomorzanach w chałupie Michała Sadowskiego (mojego pradziadka) i Marianny z domu Wiśniewska przyszedł na świat syn Jan (mój dziadek). W chałupie, to zbyt mocno powiedziane, mój ojciec, który urodził się w tej samej miejscowości wspominał, że mieszkali w pomieszczeniach dworskich, pracując w majątku lub u bogatych ziemian. Lata chłopięce i młodzieńcze mojego dziadka upływały pod zaborem pruskim, a właściwie w Związku Północnoniemieckim, do którego wcielono Poznańskie pod rządami „Żelaznego kanclerza” Rzeszy – Bismarcka. Wielkopolanie toczyli w tym czasie z Prusami najdłuższą wojnę nowożytnej
Europy, z której w większości wyszli zwycięsko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mirosław Sadowski
  • Mirosław Sadowski
  • 02.08.2011 20:05

Też nazywam się Sadowski , ale moi przodkowie pochodzili z Czerska k/Chojnic. Do dzisiaj tam w samym centrum miasteczka stoi okazała czteropiętrowa kamienica Sadowskich. Czy wiesz coś na ten temat ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.