Facebook Google+ Twitter

Historia rodziny Sadowskich: część II

Babka Zakęs miała rodzeństwo: dwóch braci i trzy siostry.

Wujek Walenty w mundurze / Fot. Wincenty SadowskiBrat Michał jako żonaty, ze swoją rodziną, oraz siostrą babki (nie znam imienia) po mężu Przekurat, wyjechali przed pierwszą wojna światową do Ameryki i mieszkali w mieście Alabamy, Gedar Hill, stan Nowy Jork. Drugi brat babki Stanisław służył w wojsku pruskim w Kolbergu (Kołobrzegu). W tym czasie wybuchła I wojna światowa. Stanisław został wysłany na front wschodni i wkrótce został zabity.

Siostra Jadwiga poślubiła Jana Pilarskiego, mieli troje chłopców, Władysława, (?), Stanisława, ale nie było pracy, więc Jan w jej poszukiwaniu wyjechał do Francji. Początkowo przesyłał pieniądze, Ciocia Marynia / Fot. Wincenty Sadowskiale później znalazł sobie inną kobietę we Francji, a Jadwiga z dziećmi cierpiała straszną biedę. Szczęśliwie poznała pana Sekulskiego, który się nią i dziećmi zaopiekował. Miała z nim syna o imieniu Marian, który został później jednym z lepszych cholewkarzy w Gnieźnie.

Następnie pracował w Poznaniu w firmie o nazwie "Obownik" oraz dla prywatnych producentów obuwia. Zarabiał na tamte czasy bardzo duże pieniądze. Te duże zarobki spowodowały, że jak to szewc, zaczął pić, aż stoczył się na samo dno. Zmarł młodo między 35 a 40 rokiem życia.

Jadwiga żyła z Sekulskim bardzo długo. Nie mogli wziąć ślubu, ponieważ we Francji żył jej mąż, a "gdzieś" w Polsce żona Sekulskiego. Po śmierci męża Jadwiga otrzymała po nim deputat węglowy, a być może i małą rentę. Wreszcie, gdy zmarła była żona Sekulskiego, mogli wziąć cichy ślub kościelny w Gnieżnie (żeby Jadwiga nie straciła deputatu węglowego i małej renty po pierwszym mężu). Świadkami na ślubie byli Stanisław i Teresa Wawrzynkiewiczowie. Ciocia Teresa była też chrzestną Marysia Sekulskiego.

Wujek Stanisław / Fot. Wincenty SadowskiTrzecia siostra babki Władysława po mężu Lamęcka mieszkała w Pomorzanach, a później w Janikowie koło Gniezna, tam dostali po wojnie gospodarkę. Pradziadkowie Zakęs są pochowani w Pomorzanach.

Czteroklasową szkołę podstawową ojciec Tadeusz skończył w Pawłowie w 1923 r. Do czasu powołania do wojska ojciec Tadeusz pozostawał przy rodzicach, pomagając im we wspólnym gospodarstwie domowym. Pierwszy z rodzinnego domu "wyfrunął" najstarszy brat ojca Walenty,
który w 1926 r. wsątpił ochotniczo do wojska (66 p.p Września) dosługując się stopnia kaprala. To otwarło mu drogę i w 1930 r. przenosi się do policji w Katowicach, uczęszczając jednocześnie do gimnazjum.

Ojciec Tadeusz / Fot. Wincenty SadowskiW lutym 1928 r. siostra ojca Maria wzięła ślub z Antonim Lamęckim i zamieszkali w Skokach. Już 17 stycznia 1929 r. urodził się im syn Henryk. Czynną służbę wojskową ojciec odbywał w latach 1931-32 w Bydgoszczy w 61. p. w 1. p. i 3 kompani CMK. 31.07.1932 r Maria Lamęcka urodziła syna Wacława.

W 1933 r. siostra ojca Zofia wzięła ślub z Janem Cybichowskim i zamieszkali w Pawłowie. 26 czerwca 1934 r. przychodzi na świat ich pierwszy syn Eugeniusz. Po powrocie z wojska ojciec dalej pozostaje w Pawłowie, udzielając się m.in. w sporcie, uzyskując Państwową Odznakę Sportową. W grudniu 1936 r ukończył kurs dla podoficerów w 73. pułku piechoty.

Ojciec z wujkiem Walentym / Fot. Wincenty SadowskiW 1937 r. brat ojca Walenty skończył gimnazjum, awansował i 20 kwietnia 1937 r. wziął ślub z Walerią Waleską, kupując na własność dom. Walenty ściągnął do Katowic najstarszą siostrę Marię z mężem, później brata Stanisława. W 1937 r. także bezrobotny Tadeusz w poszukiwaniu pracy przeniósł się do Katowic. Początkowo nie mógł znaleźć stałej pracy (pracował w różnych firmach budowlanych), ale na krótko przed wybuchem II wojny światowej (kiedy to Ślązacy masowo uciekali do Niemiec) otrzymał stałą pracę w kopalni węgla kamiennego "Katowice".

14 stycznia 1938 r. Waleria Sadowska urodziła syna Edwarda, a 22 grudnia Maria Lamęcka urodziła syna Zenona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mogę poczytać o historii mojej rodziny w Internecie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.