Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8548 miejsce

Historia rodziny Sadowskich: część IV

Wracając do chronologii zdarzeń, ojciec Tadeusz 16.06.1946 r. podjął pracę w Zjednoczeniu przemysłu cynkowego w Katowicach.

Chrzest Ryszarda Wawrzynkiewicza. Chrzestni mama Wiktoria i Jan Cybichowski. / Fot. Wincenty SadowskiMając niespełna 37 lat, ojciec wciąż był kawalerem, a więc ruszyły swaty. Szwagier ojca Stanisław Wawrzynkiewicz z Poznania uznał, że chrzestna ich syna Ryszarda, jego kuzynka 26-letnia panna Wiktoria Szofer ze wsi Róży koło Nowego Tomyśla mogłaby być dobrą kandydatką na żonę Tadeusza. Ojciec został przedstawiony Wiktorii, a po dwóch spotkaniach oświadczył się i został przyjęty.

Ślub cywilny rodzice zawarli 07.10.1946 r w Nowym Tomyślu, a kościelny 08.10.1946 r w Wytomyślu. Było to pierwsze wesele wyprawiane przez dziadków Szoferów (córka Maria brała ślub w czasie wojny na wysiedleniu), dlatego było wystawne i zaproszono dużo gości.

Pierwszą wersję tej historii rodziny napisałem w 1992 r., drugą w 1997 r., a więc już kilkanaście lat po śmierci ojca. Pisząc kronikę rodziny korzystałem tylko z brudnopisu życiorysu ojca, wspomnień mamy, informacji przekazanych przez wujka Walentego z RFN. Kilkakrotnie zwracałem się listownie do rodziny ojca o informacje o rodzinie. W 1992 r. odpisał mi tylko Wujek Walenty Sadowski, w 1997 r. kuzynka Teresa Dąbrowska (córka wujka Franciszka Sadowskiego).
Od lewej: Elżbieta Cybichowska, Zenon Lamęcki, Alicja Loręcka, Jadwiga Loręcka, Bogdan Loręcki, Andrzej Loręcki, Tadeusz Loręcki, Janusz Loręcki, Wacław Lamęcki. / Fot. Wincenty Sadowski
W 2001 r. napisałem trzecią wersję tego rozdziału Kroniki rodziny (pierwszą komputerową). W 2003 r. na pogrzeb mamy Wiktorii przyjechał tylko jeden przedstawiciel rodziny ojca, jej chrześniak, kuzyn Ryszard Wawrzynkiewicz z żoną. Ryszard wywiązał się z obietnicy i przesłał mi informacje oraz kilka zdjęć rodziny Wawrzynkiewiczów

W 2004 r. nawiązałem kontakt listowny i telefoniczny z kuzynem Wacławem Lamęckim (synem cioci Marii) i kuzynką Elżbietą Zdrojową (córką Zofii Cybichowskiej), tylko ciocia Jadwiga Loręcka nie odpowiedziała na moje listy. Wynikiem tych kontaktów było uzupełnienie drzewa genealogicznego i nowe zdjęcia. Kuzyn Wacław Lamęcki napisał mi kilka słów o swoim najstarszym bracie Henryku Lamęckim.

Ślub rodziców. / Fot. Wincenty Sadowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Z wielkim żalem informuję, że dzisiaj w nocy zmarł Zenon Lamęcki. (fot2. drugi od lewej)

pozdrawiam,
Łukasz Bogaczewicz
wnuk Wacława Lamęckiego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.