Facebook Google+ Twitter

Historia sądeckiego zegara oraz pięknej Żydówki

Zegar od blisko 110 lat jest znakiem rozpoznawczym Królewskiego Miasta. Bez niego trudno sobie wyobrazić rynek i ratusz. Sprowadzono go w 1986 r. ze stolicy Czech – Pragi, z firmy Heinz za cenę 1536 złotych reńskich i zamontowano w 1901 r.

Nowosądecki Ratusz / Fot. arch. MENU GROUPJest to zegar czterotarczowy, napędzany mechanizmem z 60-kilogramowymi obciążnikami. Opiekowała się nim rodzina zegarmistrzów Dobrzańskich, najpierw Jan Dobrzański, który osiadł w Nowym Sączu, aby mieć w swojej pieczy nowo założony zegar, zaś po nim zegarmistrzowską schedę przejął Henryk Dobrzański. Obecnym spadkobiercą i kontynuatorem tradycji dziadka i ojca jest wnuk Jan Dobrzański junior, który od 1990 r. jest także właścicielem rodzinnego zakładu przy ul. Jagiellońskiej.

Nowosądecki Ratusz / Fot. arch. MENU GROUPZ historycznym zegarem splata się poruszająca historia młodej żydówki, którą z sądeckiego getta uratował pracownik zakładu zegarmistrzowskiego Dobrzańskich - Stefan Mazur. Dał on pięknej dziewczynie schronienie w przygotowanej przez siebie kryjówce - w wieży ratuszowej pod zegarem. Berta Korenman miała dużo szczęścia została ocalona w ostatniej chwili, w dniu, kiedy na stację kolejową do Nowego Sącza wjechały wagony bydlęce, do których wtrącano tłumy Żydów i wywożono do obozu w Bełżcu. Żydówka za zgodą Henryka Dobrzańskiego i pod opieką Stefana ukrywała się w ciasnym pomieszczeniu w wieży ratuszowej. Po wojnie Berta i Stefan zostali małżeństwem i założyli rodzinę, w ich domu w Lublinie, nie było zegarów, ponieważ ich bicie przypominało jej bolesne i przykre doświadczenia z lat wojny. Berta na długo jeszcze nie mogła zapomnieć miarowego tykania zegara na ratuszowej wieży oraz chrzęstu maszynerii, pod którą w ciasnym pomieszczeniu, w pozycji półleżącej, spędziła wiele miesięcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.