Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18751 miejsce

Historia Tadeusza Romera

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-14 21:12

Bohaterzy, którzy pomagali Żydom podczas Drugiej Wojny Światowej, nie działali jedynie na terenach Polski. Tadeusz Romer znany niemal wyłącznie jako ostatni ambasador Polski rządu londyńskiego w ZSRR uratował tysiące Żydowskich uchodźców.

Tadeusz Romer / Fot. Archiwum rodzinneGdy Chiune Sugihara, japoński konsul w Kownie, w 1940 r. wystawiał wizy polskim i litewskim Żydom, Tadeusz Romer - polski ambasador w Tokio kierował akcją pomocy dla przybywających na Daleki wschód uchodźców. Od początku sierpnia 1940 r. do lata 1941 r. do Japonii przez Władywostok przedostało się 2,185 osób w tym 97 procent Żydów, przeważnie z okolic Wilna i Kowna. Pomimo starań, ludzie ci wciąż byli zagrożeni deportacją do Niemiec, których Japonia była sojusznikiem.

Tomasz Romer nieustannie interweniował u władz japońskich w sprawie przedłużania ważności wiz. Ambasador zabiegał także o wydawanie Żydom wiz krajów nieobjętych wojną oraz rozpowszechniał nowe paszporty. Znalazł w ten sposób azyl i uratował życie wielu żydowskim uchodźcom. Olbrzymi zakres działania Romera odzwierciedla liczba zdobytych wiz azylowych: 250 do Kanady, w czym 80 wyłącznie dla grupy rabinów i uczniów rabinackich, 65 do Australii, 30 do Nowej Zelandii, 50 do Birmy. Ponadto zapewniono około 400 certyfikatów imigracyjnych do Palestyny oraz wizy dla około 300 osób do Stanów Zjednoczonych i około 100 osób do krajów Ameryki Środkowej i Południowej.

Jesienią 1941 r. w związku z zerwaniem przez Japonię stosunków dyplomatycznych z rządem polskim, zlikwidowano polską placówkę dyplomatyczną w Tokio. Podopieczni Tadeusza Romera zostali przetransportowani do Szanghaju. Romer niezwłocznie się tam udał w charakterze ambasadora misji specjalnej. Wysiedlona z Japonii grupa 946 Żydowskich uchodźców natychmiast znalazła się pod jego upieką. W listopadzie została tam zorganizowana społeczność polskich Żydów pod przewodnictwem Rady Opiniodawczej.

Przed powrotem do Europy, w sierpniu 1942 r., ambasador zdążył jeszcze utworzyć Zarząd Główny Związku Polaków w Chinach, który miał reprezentować przebywających tam polskich Żydów przed władzami japońskimi.

Interesujący zbiór informacji o Tadeuszu Romerze i innych Sprawiedliwych wśród Narodów Świata:
http://http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/family/354,romer-tadeusz/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.