Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19213 miejsce

Historia ulic: Inowrocławskiej i Dobrzyńskiej na Pomorzanach

Ulica Inowrocławska i jej przedłużenie ul. Dobrzyńska, to dawna główna droga wsi Pomorzany, obecnie ulice dzielnicy Szczecina - Pomorzany Ustronie.

Na ul. Dobrzyńskiej pozostał tylko budynek szkoły. / Fot. Wincenty SadowskiMusiała to być wieś dość ludna, jeżeli w XV wieku wybudowano przy wsi kościół, który przetrwał do naszych czasów. Jeszcze niedawno można było zobaczyć ostatnie wiejskie drewniane domy stojące przy ulicy Inowrocławckiej, doszukać się śladów planu dawnej wioski mającej dawniej kształt owalnicy. Na nawie owalnicy znajdował się odbudowany w 1973 r. z ruin zabytkowy późnogotycki kościółek.

Dopiero w 1818 r. pobudowano pozostałe drogi (Budziszyńska, Bydgoska, Szczawiowa, Cmentarna) umożliwiające dostęp do różnych wiejskich posiadłości, kościoła, szkoły i cmentarza. I chociaż już w 1253 r. książę Barnim I sprzedał wieś Szczecinowi, jeszcze w dokumentach z 1864 r. była mowa o odrębnej gminie wiejskiej, a nie o dzielnicy miasta. Dopiero w 1865 r. wieś włączono do miasta, a mieszkańców obciążono obowiązkami miejskimi. Drewniane wiejskie domy przetrwały na ul. Inowrocławskiej do lat 80 XX wieku.
Zabudowa ulicy Inowrocławskiej. / Fot. Wincenty Sadowski
W latach 1989-93 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Kolejarz" pobudowała przy ulicy nowe, przeważnie 5-kondygnacyjne budynki mieszkalne. Ze starych obiektów został tylko zbudowany jeszcze przed wojną budynek szkoły przy ul. Dobrzyńskiej. Nie przetrwał budynek dawnego kina "Muza", w którego dwóch salkach zwanych przez uczniów "kurnikiem" też były prowadzone lekcje, przed rozbudową szkoły w 1958 r.

Obwodnicę ulicy Inowrocławskiej i Dobrzyńskiej wykorzystano na końcowy przystanek linii autobusowej przy ul Dobrzyńskiej, przy którym stanął drewniany pawilon cukierni, obecnie orientalnej kuchni.

Nowe budynki na ul. Inowrocławskiej. / Fot. Wincenty SadowskiOd strony zachodniej ulicy Inowrocławskiej, do skarpy wąwozu linii kolejowej, dawni gospodarze mieli sady, zamienione później w ogrody. Obecnie cześć byłych ogrodów wykorzystano pod garażowisko, pozostałym właścicielom ogrodów miasto przed laty wymówiło dzierżawę i od tego czasu opuszczone ogrody niszczeją i dziczeją. Dzięki Radzie Osiedla Ustronie i kilku zapaleńcom na ulicy posadzono wiele drzewek i krzewów, tak że nawet wśród betonowej zabudowy, ulica Inowrocławska cieszy oko zielenią.
Orientalna kuchnia przy ul Dobrzyńskiej. / Fot. Wincenty Sadowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pięknie napisana historia ulicy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.