Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9745 miejsce

Historia ulicy Chmielewskiego na Pomorzanach w Szczecinie

Nazwa ul. Chmielewskiego kojarzyła mi się zawsze z chmielem, browarem. Nie wiedziałem, że jej patronem jest Zygmunt Chmielewski (nie związany z browarem).

Była Spółdzielnia Pracy "Meblosprzęt". / Fot. Wincenty SadowskiUlica Chmielewskiego i dalej Kolumba łączą najkrótszą drogą dzielnicę Szczecina Pomorzany z centrum Szczecina.

W 1822 r. pomiędzy wsią Pomorzany a podmiejskim terenem obecnego Dworca Szczecin Główny powstało na gruntach miejskich nowe osiedle. Osiedle powstało w dolinie rozpoczynającej się przy Dworcu Szczecin Główny, rozciągając się długim pasmem aż do samych Pomorzan. To dzisiejsze ulice Kolumba i Chmielewskiego. Nowe osiedle zabudowano po obu stronach drogi pojedynczym szeregiem domów.

W 1865 r. wieś Pomorzany i powstałe w 1822 r. osiedle włączono do miasta, a mieszkańców obciążono obowiązkami miejskimi. W 1864 r. funkcjonowało na osiedlu wiele zakładów, m.in. browar produkujący piwo bawarskie, gazownia itp. Przed 1870 r. powstała jeszcze fabryka mydła i świec.
Obiekty Browaru Bosman. / Fot. Wincenty Sadowski
Na terenach i zabudowie dawnej fabryki mydła i świec przy ul. Chmielewskiego powstał po II Wojnie Światowej jeden z oddziałów Transoceanu. Wiele z polskich zakładów, które powstały po II wojnie światowej na gruzach pruskich zakładów, w latach przełomu 1989-91 zostało zlikwidowanych (nie dały sobie rady w nowych warunkach ekonomicznych).

Betoniarnia / Fot. Wincenty SadowskiNie ma już Spółdzielni Usług Podwodnych (obecnie wytwórnia betonu), Spółdzielni Pracy "Meblosprzęt" (do której kiedyś ustawiały się kolejki społeczne po szafki kuchenne i meblościanki), po upadłym Transoceanie został niekompletny napis. Na miejscu byłych przedsiębiorstw państwowych powstają składy, hurtownie i spółki, wśród których też następuje stała rotacja i zmiana profilu.

Na ulicy Chmielewskiego ostał się "Spółdzielczy Ośrodek Technologii Gumy", ale większość swojego terenu i obiektów musiał odsprzedać, oraz wybudowany po wojnie Zespół Szkół Rzemieślniczych. Po zmianie ustroju powstał tu jeden nowoczesny obiekt budowlany - biurowiec zbudowany chyba na wyrost, bo do dzisiaj właściciel ma problemy z wydzierżawieniem wszystkich pomieszczeń biurowych.
Stara piękna kamieniczka / Fot. Wincenty Sadowski
Właściwie niewiele zostało zakładów i instytucji, które nie zmieniły swojego profilu produkcji i usług, a istnieją od ponad 150 lat, takie jak browar (wizytówka ulicy i dzielnicy) czy gazownia.
Przy ulicy Chmielewskiego stoi kilka budynków mieszkalnych, niektóre prezentują się całkiem okazale, jednak w rzadszej zabudowie niż przy sąsiedniej ul. Kolumba.
Gazownia Szczecin / Fot. Wincenty Sadowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.