Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2149 miejsce

Historia zamku w Ćmielowie. Czy jego ruiny utoną pod śmieciami?

"W Ćmielowie Szydłowiecki pobudował tak piękne gmachy i tak je malowidłami ozdobił, że zjeżdżali się ludzie nawet obcy cuda te oglądać: przedsionki, komnaty, izby niewieście, ogrody, ganki, sale senatorskich narad - wszystko było wspaniałe".

Wieża zamkowa. / Fot. R.GłodekTak o ćmielowskim zamku opowiadał kronikarz. Jak budowla wygląda teraz? Zapraszam do lektury.

Jedziemy do Ćmielowa


Dwa szlaki rowerowe mogą zaprowadzić turystę w to miejsce, niebieski transwojewódzki i czarny szlak architektury obronnej. Żadnego problemu nie stanowi także dojazd samochodem lub PKS-em. Ćmielów, miejscowość znana z wielowiekowej tradycji produkcji porcelany, znajduje się pomiędzy Ostrowcem Świętokrzyskim, a Ożarowem. Nie sposób nie trafić.

Nieco historii


Część właściwa, położona na wyspie. / Fot. R.GłodekZamek leży na dnie doliny w rozlewisku rzeki Kamiennej. Widoczne są dwie zasadnicze jego części. Rezydencja magnacka, znajdująca się na wyspie, oraz przedzamcze. Fosa, licząca około 15 metrów szerokości do dziś wypełniona jest wodą. Większość badaczy uważa, że zamek ufundował Krzysztof Szydłowiecki w latach 1519-1531. Szydłowiecki był wysokim urzędnikiem królewskim. Pełnił funkcję kasztelana sandomierskiego, kasztelana krakowskiego, a także kanclerza koronnego. W 1532 r. po śmierci Krzysztofa Szydłowieckiego zamek odziedziczyła jego żona, Zofia Targowska, a od 1606 r. był własnością Janusza Ostrogskiego. W 1621 r. po śmierci Ostrogskiego, z uwagi na brak spadkobierców, dobra ćmielowskie przeszły w ręce jego krewnych - Zasławskich. W 1657 r. kwaterowały tu szwedzkie wojska okupanckie. To właśnie w zamku ćmielowskim Książę Siedmiogrodzki Jerzy II Rakoczy, który wsławił się rabowaniem i paleniem polskich miast, spotkał się z królem szwedzkim Karolem X Gustawem. Stąd też wspólnie ruszyli w kierunku Zawichostu na dalszy podbój Rzeczypospolitej.

Przedzamcze. / Fot. R.GłodekOd 1709 r. właścicielem był Aleksander Dominik Lubomirski. Następnie kanclerz wielki koronny Jacek Małachowski herbu Nałęcz (od 1753 r.) i Małachowscy (od 1773 r.). W 1800 r. budynki zaadaptowano na browar. W XIX w. potomkowie Małachowskiego sprzedali Ćmielów. Nową właścicielką została Teresa z książąt Druckich-Lubeckich hrabina Scipio del Campo oraz jej szwagier Wojciech Pusłowski. Na początku XX w. ruiny zamku kupił Kacper Bargieł i urządził tu łaźnię parową. W czasie okupacji w 1944 r., Niemcy w zamku utworzyli szpital wojskowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Piękne zdjęcia oraz kawał historii z dzisiejszym niechlubnym konkretem. Napisane krótko i na temat. Daję 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bodzentynianka
  • Bodzentynianka
  • 28.10.2011 10:38

Super tekst.Skoro Pan pisze ,wymienia rzekę Kamienna, to warto skupić się nad tą okolicą i pisać .Jest o czym.Jest tutaj historia Polaków i tych co walczyli o wolna Polskę .
Pozdrawiam .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Pana relacji jest szansa że zamek znajdzie nowego właściciela, bo wbrew pozorom mało kto wie o istnieniu tej dawnej perełki. Pisząc o niej tu jest nadzieja że znajdzie się ktoś kto przywróci jej dawny blask.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.