Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32790 miejsce

Historia zapisana na szklanym negatywie

Pracownicy domu kultury „Wyspa Skarbów” poszukują osób, które pomogą ustalić tożsamość postaci uwiecznionych na ponad stu szklanych negatywach, znalezionych na strychu jednego z domów w Świbnie.

Drewniana skrzynka i pudełko od negatywów znalezione na strychu domu w Świbnie. / Fot. mat. Wyspy SkarbówDrewnianą skrzynkę ze szklanymi negatywami oraz pudełkiem po negatywach Ultrapan znaleziono na strychu, w jednym z domów z początku XX w. - stojącym na wale w Gdańsku Świbnie. Kolekcja liczy dokładnie 166 negatywów. Poza jednym stłuczonym, pozostałe są w dobrym stanie. Unikalna kolekcja, według ustaleń ekspertów, pochodzi z lat czterdziestych XX w. i przedstawia najprawdopodobniej ludzi oraz dom, w którym wiele lat później została odnaleziona. Dla pracowników gdańskiej Wyspy Skarbów ustalenie tożsamości osób uwiecznionych na fotografiach jest nie lada wyzwaniem. W chwili obecnej wstępne analizy strojów uwiecznionych na zdjęciach wskazują, że część z nich pochodzi najprawdopodobniej z terenów południowej Polski (Kraków, Rzeszów), choć przystosowano je do trendów ówczesnej mody. Udało się również ustalić adres bibliograficzny książki czytanej przez dziewczynkę na jednej z fotografii.

- Książka „ABC małe abecadło” pochodzi z serii „Najpiękniejsze bajki opowiedział wujcio Kostuś”. Wydało ją Dzięki badaniom ekspertów udało się ustalić, co czyta dziewczynka na fotografii. / Fot. mat. udostępnione przez Wyspę Skarbówkrakowskie wydawnictwo Graphische "Akropol" Krakau. Przed wojną nazywało się ono Salon Malarzy Polskich i było uznawane za największe krakowskie wydawnictwo pocztówek. Podczas okupacji firma działała jako Graphische Anstalt "Akropol" Abteilung Bild und Postkartenverlag lub Verlag Salon Polnischer Maler in Krakau - opowiada Wiadomościom24.pl Anna Urbańczyk, kierownik Wyspy Skarbów. Istnieje również bardzo duże prawdopodobieństwo, że wśród osób uwiecznionych na zdjęciach znajduje się oficer wojska polskiego o nazwisku Wróblewski oraz jego córka Anna. Są to sugestie najstarszych na Wyspie Sobieszewskiej osób, z którymi rozmawiali badacze zdjęć.

Kim są postaci z fotografii? Czy ktoś potrafi rozwiązać zagadkę? / Fot. mat. Wyspy SkarbówAnna Urbańczyk zapowiada, że już wkrótce nietypowe znalezisko zostanie zaprezentowane podczas wystawy, a odbitki staną się częściami zbiorów Muzeum Wyspy Sobieszewskiej. Gdańska Wyspa Skarbów planuje również wydanie albumu ze znalezionymi fotografiami. Na razie jednak pracownicy placówki pracują nad zgłębieniem tajemnicy negatywów.

- Poszukujemy osób lub ich krewnych: autorów zdjęć, osób sportretowanych, wszystkich tych, którzy są w stanie rozpoznać sportretowanych ludzi i miejsca. Prosimy też o pomoc tych, którzy mogliby powiedzieć nam więcej o realiach czasów, w których powstały fotografie np. rozpoznać mundury - apeluje Anna Urbańczyk.

Kontakt :
Dom kultury „Wyspa Skarbów”
ul. Turystyczna 3
80 – 680 Gdańsk Sobieszewo
tel./fax (0 58) 323 91 15
www.wyspaskarbow.gak.gda.pl
e-mail: wyspaskarbow@gak.gda.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ale historia! A jakie zdjecia
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ niesamowite bardzo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rewelacja. Ja też się czymś takim zajmuję. Muszę w końcu o tym napisać :)
Powiem, to nie jest niemożliwe. Udało mi się zidentyfikować i poznać losy kilku osób uwiecznionych na zdjęciach z lat 20. To są niezwykłe emocje. Najpierw nie wiadomo nic, człowiek studiuje szczegóły na zdjeciach jak Sherlock Holmes, a potem nagle sprawa się wyjaśnia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Więcej zdjęć w sprawie na http://tiny.pl/ngcc - pomóżcie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.