Facebook Google+ Twitter

Historia zatoczyła koło?

W niedzielę na Wawelu spoczną ciała Pary Prezydenckiej. Lech Kaczyński zginął na służbie. 16 grudnia 1922 roku Polacy przeżyli to samo.

Gabriel Narutowicz / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Gabriel_narutowicz.jpg&filetimestamp=2006120617532123 czerwca 1920 roku Gabriel Narutowicz objął urząd Ministra Robót Publicznych. Urząd ten piastował do roku 1922 w czterech gabinetach: Władysława Grabskiego, Wincentego Witosa, pierwszym i drugim rządzie Antoniego Ponikowskiego. W 1922 roku Narutowicz objął funkcję Ministra Spraw Zagranicznych. Podczas swojej kadencji umocnił sojusz z Rumunią oraz reprezentował Polskę na konferencji w Tallinie.

W grudniu wysunięto jego kandydaturę prezydencką. Sam kandydat był tym mocno zaskoczony. Pierwsza tura głosowania nie wyłoniła zwycięzcy. Później lista startujących na fotel prezydencki zaczęła maleć (kandydaci odpadali po kolejnych turach głosowań). W końcu na "polu walki" pozostali dwaj kandydaci: Maurycy hr. Zamoyski i Gabriel Narutowicz. Poparty przez lewicę, mniejszości narodowe oraz PSL "Piast" zgodnie z konstytucją II RP art.39 na okres siedmiu lat na urząd Prezydenta został powołany Gabriel Narutowicz. W ten sposób stał się pierwszym Prezydentem II Rzeczpospolitej.

Zaprzysiężenie nowego Prezydenta odbyło się 11 grudnia 1922 roku. Narutowicz nie cieszył się poparciem prawicy, która próbowała powstrzymać go przed objęciem urzędu. W parę dni po ceremonii zaprzysiężenia Gabriel Narutowicz spotkał się z kardynałem Aleksandrem Kakowskim. Próbował stworzyć rząd pozaparlamentarny. Powołując na urząd Ministra Spraw Zagranicznych Maurycego Zamoyskiego chciał załagodzić stosunki z prawicą.

Próba poprawy stosunków nie przyniosła efektów. 16 grudnia 1922 roku, zaledwie parę dni po zaprzysiężeniu, w galerii Zachęta padły strzały. Zabójcą był artysta Eligiusz Niewiadomski. Z chwilą śmierci Narutowicza konstytucyjnym następcą Prezydenta stał się Marszałek Sejmu. Wtedy urząd ten sprawował Maciej Rataj. Polacy oddali hołd tragicznie zmarłemu Prezydentowi, a ciało Narutowicza spoczęło w podziemiach Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.