Facebook Google+ Twitter

„Historia zebrana 2011” - książki wybrane przez jurorów

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-04-08 15:22

Borys Pasternak uważał, że „historii nie można oglądać, podobnie jak nie można widzieć, jak rośnie trawa”. O historii można jednak czytać, pozostaje jedynie pytanie o wybór najlepszej z całej masy książek dostępnych na rynku.

 / Fot. Granice.plWybór najlepszych publikacji historycznych jest rzeczą trudną, ale dzięki organizowanym konkursom i plebiscytom zyskujemy wiedzę na temat wartościowych książek, które rzucają światło na minione lata, stulecia i wieki.

Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną są wspólną inicjatywą portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl i mają na celu wyłonienie tych najlepszych spośród najlepszych publikacji historycznych w danym kwartale. Patronat nad akcją sprawują: Tygodnik Powszechny, Polski Związek Bibliotek, Ksiazka.net.pl, Archeologia Żywa, Odkrywca oraz portal Dlastudenta.pl.

Czytaj też: Internauci nominowali najlepsze książki "Historia zebrana 2011"

Na placu boju ustawiło się 26 tytułów zgłoszonych w kilku kategoriach i teraz przyszedł czas, by wybrać te najlepsze. Jury w składzie: Michał Świgoń (założyciel i redaktor naczelny „Histmag.org”), Łukasz Grzesiczak (dziennikarz, recenzent kulturalny – obecnie współpracuje m.in. z tygodnikiem „Przegląd”), Roman Sidorski (były redaktor naczelny, a obecnie kierownik działu naukowego „Histmag.org” i zarazem jeden z założycieli portalu), Dariusz Wierzchoś (doktor nauk humanistycznych, archiwista w Archiwum Akt Nowych), Sławomir Krempa (redaktor naczelny wortalu Granice.pl oraz e-magazynu o książkach „Czytam”) oraz Małgorzata Gołaszewska (szefowa działu książki historycznej wortalu literackiego Granice.pl.), ciężko pracowało, by wyłonić dla Was te najlepsze spośród zgłoszonych pozycji. Warto także oddać swój głos na stronie http://www.historiazebrana.pl/, biorąc jednocześnie udział w losowaniu cennych nagród książkowych.

Karol Irzykowski powiedział kiedyś, że „Historia jest snem, który się ma ku obudzeniu”. Przekonamy się, co na temat historii i książek jej poświęconych sądzi jury konkursu.

W rolach głównych
- Znakomity esej, który wyszedł spod pióra Andrzeja Friszke poświęcony pasjonującemu bohaterowi lewicy. Na dodatek KP przekonuje, że książka historyczna w swej estetyce nie musi być nudna niczym polowy mundur – mówi o książce „Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty” ( Krytyka Polityczna) Łukasz Grzesiczak. Nic dziwnego, że publikacja ta nie tylko spodobała się jury, ale została też zauważona przez internautów.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.