Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7680 miejsce

Historie biblijne opowiedziane klockami LEGO

Bóg, Adam i Ewa jako LEGO-ludziki? Eden wśród, znanych fanom najsłynniejszych klocków świata, plastikowych palemek? Projekt Brendana Powella Smitha cieszy się dużym powodzeniem.

Stworzenie czlowieka. Fot: B.P.Smith, www.thebricktestament.com The Brick Testament (www.thebricktestament.com) według Brendana Powella Smitha to coś więcej niż kolejna, ilustrowana wersja Pisma Świętego. Biblijne historie zostały tu bowiem umieszczone w świecie klocków LEGO. Ponad trzy tysiące zdjęć oraz fragmenty tekstów biblijnych tworzą wspólnie fabułę. I będą tworzyć nadal, projekt bowiem nie jest jeszcze skończony. Autor strony zapowiada wzbogacanie swojej nietypowej wersji Biblii i czyni to regularnie, dodając co jakiś czas do poszczególnych ksiąg brakujące rozdziały.

Brendan Powell Smith (z wykształcenia teolog, uważa się jednak za ateistę - choć przedstawiając się używa tytułu "wielebny") jest nie tylko pomysłodawcą projektu. To on jest budowniczym wszystkich przedstawionych Adam w Edenie. Fot: B.P. Smith, www.thebricktestament.com w The Brick Testament scen oraz autorem zdjęć. Praktycznie wszystko, co widzimy na ilustracjach, zostało zbudowane z klocków jednej marki. Celem takiego ujęcia historii biblijnych ma być udostępnienie zwartości Biblii w sposób przyciągający czytelnika, przy jednoczesnym zadbaniu o wierność oryginałowi. Dlatego wszystkie historie są przedstawione z wykorzystaniem dosłownych cytatów z Pisma Świętego. W celu uniknięcia problemów z prawami autorskimi, większość tekstów została zaktualizowana tłumaczeniem autora w oparciu o kilka różnych tłumaczeń Biblii. Tych funkcjonujących w domenie publicznej oraz okazjonalnie, o tłumaczenia z hebrajskiego lub greckiego, zasugerowane przez znajomych Smitha. Projekt doczekał się wydań książkowych oraz pierwszych tłumaczeń: funkcjonuje już wydanie książkowe w językach niemieckim, szwedzkim, duńskim i japońskim.

268 historii z klocków


Ostatnia wieczerza, fot: B.P. Smith, www.thebricktestament.com- Bawiłem się LEGO jako dziecko, ale jako dorosły nie budowałem z nich aż do 2000 roku, kiedy miałem 26 lat - opowiada autorce Wiadomości24.pl twórca strony. - Bylem zafascynowany historiami biblijnymi w czasie studiów filozoficzno-religijnych na uniwersytecie w Bostonie. Mniej więcej po roku budowania z klocków LEGO, już jako dorosły, wpadłem na pomysł zilustrowania kilku scen z Biblii. Kiedy skonstruowałem Eden, zrozumiałem, że to mogłaby być doskonała okazja do stworzenia bardzo unikalnej wersji ilustrowanej Biblii.

Brendan Powell Smith przyznaje, że był zaskoczony popularnością swojego przedsięwzięcia.
- Reakcje były bardzo zachęcające, więc wkrótce zdecydowałem, że powinienem trzymać się tego projektu. Ilustruję Biblię przy pomocy klocków LEGO już od pięciu lat i stworzyłem 268 historii z użyciem przeszło trzech tysięcy obrazków. Planuję kontynuować tę pracę przez co najmniej kilka kolejnych lat, aby dotrzeć do tych wszystkich wspaniałych historii, których jeszcze nie przedstawiłem.


Także seksualne fragmenty Biblii

Fot: B.P. Smith, www.thebricktestament.comMimo pewnej kontrowersyjności przedsięwzięcia, autor nie stal się obiektem ataków.
- W odpowiedzi na The Brick Testament otrzymałem tysiące maili, zdecydowana większość piszących je ludzi, miała do powiedzenia same mile rzeczy. Mój projekt był chwalony zarówno przez osoby głęboko religijne, jak i te, które religijne nie są. Zaledwie około 1 proc. ludzi ocenił projekt negatywnie. Przeważnie osoby te wyrażały wątpliwość co do tego, że ilustruję także seksualne fragmenty Biblii. Zaskakujące jest dla mnie to, że nikt nie przejmuje się scenami brutalnymi, tylko zawsze tymi, gdzie ukazany jest seks.

***
"The Brick Testament" to nie pierwsze, ale z pewnością bardzo oryginalne ilustrowane przedstawienie historii biblijnych. Popularność strony wskazywałby na to, że pomysł jest trafiony. Sam autor nie miałby nic przeciwko temu, by jego dzieło zostało przetłumaczone na jak najwięcej języków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Plusik.Naprawdę coś w tym jest...ale czy klocki lego potrafia nauczać?+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nieznana twarz Lego. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, co jeszcze można zrobić z klocków Lego? :) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Haha, a wczoraj tak się zastanawialam, czy zamieszczać ostatnie zdjęcie :-)
Przyznam, że nie mialam w rękach wydania książkowego - znam tylko internetowe, sądzę jednak, że książka zostala bardziej ocenzurowana :-) A w internecie, jak to w internecie - może być prawie wszystko :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy pomysł. 268 historii to sporo. Mogą z pewnością przybliżyć dzieciom świat Biblii.
Według mnie ostatni pomysł jest ... niestosowny, bo chyba nie mogę powiedzieć - nieprzemyślany.
Gdyby z tych historii miał powstać film animowany...
"Zaskakujące jest dla mnie to, że nikt nie przejmuje się scenami brutalnymi, tylko zawsze tymi, gdzie ukazany jest seks"- rodzicom łatwo ustosunkować się do scen brutalnych, potępić je; do seksualnych w takim wydaniu - chyba trudniej...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.02.2007 13:31

Sawik- dobre.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.02.2007 13:01

Przy klockach Libery, te nie powinny być kontrowersyjne. Dla mnie pomysł Libetry byl niesmaczny, choć rozumiem zamysł autora. Mimo wszystko, trudno mi się z takim sposobem prowokowania pogodzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

skąd wiecie że to Adam i Ewa a nie Apostołowie ;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

ano, to ok :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale ja właśnie piłem do *Zaskakujące jest dla mnie to, że nikt nie przejmuje się scenami brutalnymi, tylko zawsze tymi, gdzie ukazany jest seks.* - Twoja wypowiedź to do Autorki.
Ale w i. można oglądać poniżej 15 lat. Ja pisałem o obrazkach, nie o zwiedzaniu. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.