Facebook Google+ Twitter

Historie miłosne - burzliwe dzieje Dnia Zakochanych

Jeden potajemnie udzielał ślubów, inny miał uzdrawiać z epilepsji... Ilu było Walentych i co zrobili dla ludzkiej miłości?

Fot. PAP/Andrzej Rybczyński Witryny sklepów, reklamy na stronach internetowych, propozycje zabaw w rozmaitych pubach i klubach. Wszędzie przewija się hasło: walentynki. Odłóżmy na bok landrynkowo-słodką otoczkę, by zerknąć do historii. Czeka tam wiele ciekawostek…

Ilu ich było? Spory i pytania

Po pierwsze – gdy mówi się o genezie popularnych walentynek i przy tej okazji wspomina postać Walentego - trudno jednoznacznie stwierdzić… o którego Walentego chodzi. Świętych Walentych było wielu, najczęściej jednak mówi się o dwóch.

W III wieku Rzym wprost kipiał od prześladowań i niepokojów. Mężczyźni niechętnie opuszczali rodziny, by walczyć w szeregach wojsk. Nic w tym dziwnego, jeśli się ma alternatywę: ukochana osoba albo konfrontacja z wrogiem. Doszło do tego, że z rozkazu cesarza Klaudiusza II Gockiego odwoływano śluby, by zminimalizować opór i niechęć mężczyzn wobec wojennego rzemiosła. Kapłan Walenty pomagał parom, które chciały się pobrać. Czynił to wbrew rozkazom cesarza, za co został skazany na śmierć. Ponoć, gdy był w więzieniu, zaprzyjaźnił się z córką strażnika. Kobieta wspierała go na duchu, a gdy przyszedł czas wyroku, Walenty miał zostawić jej liścik w formie serca.

Druga historia dotyczy biskupa Walentego. Bywa, że te dwie historie - "Walentego kapłana" i "Walentego biskupa" utożsamia się, twierdząc, że mowa o tym samym człowieku. W 197 r. został on biskupem Terni w Umbrii (Włochy). Ten właśnie święty jest najczęściej wspominany (także w dniu liturgicznego wspomnienia 14 lutego). W katedrze w Terni, gdzie znajdują się jego szczątki, na srebrnym relikwiarzu widnieje napis: "Święty Walenty, patron miłości".

Biskup Walenty wysyłał do wiernych listy o miłości Chrystusa do człowieka. Znany był też z tego, że jako pierwszy pobłogosławił związek małżeński poganina i chrześcijanki. Nie wiemy, kim byli ci ludzie. Wiemy natomiast, że podobna sytuacja wydarzyła się w 354 r., kiedy to ze związku chrześcijanki i poganina narodził się późniejszy święty, filozof - Augustyn z Hippony.

 

 

Obie postaci zapisały się pięknie na kartach historii ludzkich miłości.

Sposoby na szczęście

Bez względu na to, ile jest historii świętych i mniej świętych Walentych, każdego, kto pomagał w tym, co dobre w ludzkiej miłości, warto chyba poprosić o pomoc. Wszak już sama myśl dzielenia z kimś życia na zawsze przyprawia czasem o dreszcz niepokoju. Gra idzie o wysoką stawkę, jaką jest nasze szczęście, poczucie bezpieczeństwa, spokojne sumienie...

Jednym ze sposobów, by pomóc sobie w przygotowaniach do jak najlepszego wspólnego przeżywania życia, są spotkania we Włoszech. W bazylice w Terni od wielu lat odbywają się 14 lutego spotkania młodych i Święto Zaręczyn. Narzeczeni przy relikwiach świętego Walentego przyrzekają sobie wierność i miłość do dnia ślubu (a i potem z pewnością chcą mieć świętego za orędownika…).

Dzień św. Walentego jest dla jednych dniem dobrej zabawy, dla innych dniem udanego biznesu. Część z nas bywa pewnie trochę znużona krzykliwymi gadżetami typu pluszowe serduszko w białych tenisówkach... Jedno jest pewne. Każda okazja jest dobra, by powiedzieć o ludzkiej miłości. Ale nie tej cukierkowej, przesłodzonej, rodem z opery mydlanej. Ale tej, której każdy pragnie. Miłości wiernej, mądrej, z uśmiechem i pomocą zawsze na czas. Takiej, która się zmienia razem z człowiekiem, ale nigdy nie przestaje istnieć.

     

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zgadzam sie z Olą. W obliczu całej tej walentynkowej papki to było dobre i ciekawe +

Komentarz został ukrytyrozwiń

U źródel Walentynek leżą bardzo piękne historie. Szkoda, że to "święto" jest takie komercyjne i narzucające się. + dla Alicji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak normalnie nie podpisuję się pod walentykowymi tematami, tak to mi się bardzo podoba. Mądre.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.