Facebook Google+ Twitter

Historie miłosne - burzliwe dzieje Dnia Zakochanych

Jeden potajemnie udzielał ślubów, inny miał uzdrawiać z epilepsji... Ilu było Walentych i co zrobili dla ludzkiej miłości?

Fot. PAP/Andrzej Rybczyński Witryny sklepów, reklamy na stronach internetowych, propozycje zabaw w rozmaitych pubach i klubach. Wszędzie przewija się hasło: walentynki. Odłóżmy na bok landrynkowo-słodką otoczkę, by zerknąć do historii. Czeka tam wiele ciekawostek…

Ilu ich było? Spory i pytania

Po pierwsze – gdy mówi się o genezie popularnych walentynek i przy tej okazji wspomina postać Walentego - trudno jednoznacznie stwierdzić… o którego Walentego chodzi. Świętych Walentych było wielu, najczęściej jednak mówi się o dwóch.

W III wieku Rzym wprost kipiał od prześladowań i niepokojów. Mężczyźni niechętnie opuszczali rodziny, by walczyć w szeregach wojsk. Nic w tym dziwnego, jeśli się ma alternatywę: ukochana osoba albo konfrontacja z wrogiem. Doszło do tego, że z rozkazu cesarza Klaudiusza II Gockiego odwoływano śluby, by zminimalizować opór i niechęć mężczyzn wobec wojennego rzemiosła. Kapłan Walenty pomagał parom, które chciały się pobrać. Czynił to wbrew rozkazom cesarza, za co został skazany na śmierć. Ponoć, gdy był w więzieniu, zaprzyjaźnił się z córką strażnika. Kobieta wspierała go na duchu, a gdy przyszedł czas wyroku, Walenty miał zostawić jej liścik w formie serca.

Druga historia dotyczy biskupa Walentego. Bywa, że te dwie historie - "Walentego kapłana" i "Walentego biskupa" utożsamia się, twierdząc, że mowa o tym samym człowieku. W 197 r. został on biskupem Terni w Umbrii (Włochy). Ten właśnie święty jest najczęściej wspominany (także w dniu liturgicznego wspomnienia 14 lutego). W katedrze w Terni, gdzie znajdują się jego szczątki, na srebrnym relikwiarzu widnieje napis: "Święty Walenty, patron miłości".

Biskup Walenty wysyłał do wiernych listy o miłości Chrystusa do człowieka. Znany był też z tego, że jako pierwszy pobłogosławił związek małżeński poganina i chrześcijanki. Nie wiemy, kim byli ci ludzie. Wiemy natomiast, że podobna sytuacja wydarzyła się w 354 r., kiedy to ze związku chrześcijanki i poganina narodził się późniejszy święty, filozof - Augustyn z Hippony.

 

 

Obie postaci zapisały się pięknie na kartach historii ludzkich miłości.

Sposoby na szczęście

Bez względu na to, ile jest historii świętych i mniej świętych Walentych, każdego, kto pomagał w tym, co dobre w ludzkiej miłości, warto chyba poprosić o pomoc. Wszak już sama myśl dzielenia z kimś życia na zawsze przyprawia czasem o dreszcz niepokoju. Gra idzie o wysoką stawkę, jaką jest nasze szczęście, poczucie bezpieczeństwa, spokojne sumienie...

Jednym ze sposobów, by pomóc sobie w przygotowaniach do jak najlepszego wspólnego przeżywania życia, są spotkania we Włoszech. W bazylice w Terni od wielu lat odbywają się 14 lutego spotkania młodych i Święto Zaręczyn. Narzeczeni przy relikwiach świętego Walentego przyrzekają sobie wierność i miłość do dnia ślubu (a i potem z pewnością chcą mieć świętego za orędownika…).

Dzień św. Walentego jest dla jednych dniem dobrej zabawy, dla innych dniem udanego biznesu. Część z nas bywa pewnie trochę znużona krzykliwymi gadżetami typu pluszowe serduszko w białych tenisówkach... Jedno jest pewne. Każda okazja jest dobra, by powiedzieć o ludzkiej miłości. Ale nie tej cukierkowej, przesłodzonej, rodem z opery mydlanej. Ale tej, której każdy pragnie. Miłości wiernej, mądrej, z uśmiechem i pomocą zawsze na czas. Takiej, która się zmienia razem z człowiekiem, ale nigdy nie przestaje istnieć.

     

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zgadzam sie z Olą. W obliczu całej tej walentynkowej papki to było dobre i ciekawe +

Komentarz został ukrytyrozwiń

U źródel Walentynek leżą bardzo piękne historie. Szkoda, że to "święto" jest takie komercyjne i narzucające się. + dla Alicji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak normalnie nie podpisuję się pod walentykowymi tematami, tak to mi się bardzo podoba. Mądre.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.