Facebook Google+ Twitter

"Historie ucha". Nowy projekt w Zachęcie

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-05-05 07:34

Na wystawie "Historie ucha" w warszawskiej Zachęcie można usłyszeć dżwięki niesłyszalne dla ucha, a odczuwane w ciele (przez osoby niesłyszące) oraz dźwięki, które można zobaczyć (np. w malarstwie).

"Historie Ucha" w Zachęcie. / Fot. Ewa Krzysiak "Historie ucha" zostały zainspirowane współpracą Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena (organizatora Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena) z artystami-autorami plakatów promujących to muzyczne wydarzenie. Mowa tu m.in. o grupie Twożywo, Bartku Materce, Marcinie Maciejowskim i Annie Molskiej. Prezentacja ich prac stała się pretekstem do ukazania powiązań między sztukami wizualnymi a dźwiękiem.Wystawa "Historie ucha" w warszawskiej Zachęcie. / Fot. Ewa Krzysiak

Temat dźwięku i jego postrzegania został szeroko ujęty. Bardzo interesujący w tym kontekście jest projekt przygotowany przez Bartka Materkę, pokazujący problemy zaburzeń słuchu i głuchoty, a oparty na gestach języka migowego. Natomiast prace Anny Molskiej bazują na znalezionej dokumentacji naukowej dziadka artysty (prowadzącego badania nad propagacją fal dźwiękowych).

Młodzież podczas warsztatów wizualno-muzycznych towarzyszących "Historiom ucha" w Zachęcie. / Fot. Ewa KrzysiakNa wystawie "Historie ucha" w warszawskiej Zachęcie można usłyszeć dźwięki niesłyszalne dla ucha, a odczuwane w ciele (przez osoby niesłyszące) oraz dźwięki, które można zobaczyć (np. w malarstwie).

"Historie ucha", oprócz zaprezentowanej ekspozycji zawierają bogaty projekt edukacyjny. Młodzież i dzieci chętnie przychodzą na warsztaty wizualno-muzyczne, które dotyczą różnego rodzaju dźwięków i sposobów ich percepcji. Poruszają równocześnie temat niepełnosprawności i umiejętności poruszania się w świecie pełnym hałasu. Wystawa "Historie ucha" w warszawskiej Zachęcie. / Fot. Ewa Krzysiak

Z prezentacją związana jest seria działań zrealizowanych w przestrzeni miejskiej. Autorzy murali: Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek odwołują się do własnych fascynacji muzycznych i obrazują uniwersalne idee związane z muzyką.

Wystawa "Historie ucha" w warszawskiej Zachęcie. / Fot. Ewa KrzysiakKuratorami projektu "Historia ucha" są Joanna Kordjak-Piotrowska (wystawa), Michał Libera (program muzyczny) i Zofia Dubowska-Grynberg (program edukacyjny).

Wystawę będzie można oglądać do 15 maja 2011 r. Śpieszmy się więc, bo warto!

Trzy kobiety w Zachęcie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wystawę można oglądać jeszcze przez kilka dni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący projekt. 5* :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe. Może zdążę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.