Facebook Google+ Twitter

Historycy IPN opublikują książkę o agenturalnej współpracy Wałęsy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-19 17:39

Za kilka tygodni historycy IPN opublikują książkę, która ma dowodzić agenturalnej współpracy Lecha Wałęsy. Były prezydent powiedział w magazynie "Z kraju i ze świata" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że jest w tej sprawie niewinny.


W 1992-m roku Lech Wałęsa znalazł się na tak zwanej liście Macierewicza jako agent Bolek. W 2000 roku był lustrowany w trybie wyborczym. Sąd uznał, że nie był agentem i na tej podstawie w 2005-m roku Lech Wałęsa otrzymał status pokrzywdzonego.

Sam były prezydent w niejasny sposób wypowiadał się na temat swoich kontaktów ze służbami na początku lat 70. W książce "Droga nadziei" przyznał, że podpisał zgodę na współpracę. Dziś zapewnia, że jest "czysty", a próbę podjęcia tematu uznaje za naruszanie swojego autorytetu. Mówi, że dostarczy niepodważalnych dowodów na swoją niewinność.

Książka istnieje na razie tylko w komputerach autorów - Piotra Gontarczyka i Sławomira Cenckiewicza. Zdaniem redaktora naczelnego "Wprost" Stanisława Janeckiego, ukaże ona także specjalne operacje tajnych służb i MSW z początku lat 90, których celem było wykradzenie dokumentów mających świadczyć o współpracy Wałęsy i tuszowanie znikania tych dokumentów.

Lech Wałęsa twierdzi, że nie on zlecił te akcje. Zapowiada również swoją obecność na prezentacji książki historyków IPN. Chce też, by domagali się tego dziennikarze. Jeden z autorów książki, Piotr Gontarczyk, nie chce komentować tego apelu. Podkreśla, że dopóki książka się nie ukaże, debaty na temat jej treści są pozbawione sensu.

Książka ma pojawić się w księgarniach za kilka tygodni.

PR1/IAR/to/ab

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.