Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8913 miejsce

Historyczna chwila. Konferencja Głuchych na uniwersytecie

To już druga konferencja Głuchych (nie dla Głuchych, ale prowadzona przez Głuchych) lecz pierwsza w polskiej historii zorganizowana na terenie uniwersytetu.

Historyczna chwila. Konferencja Głuchych na uniwersytecie. / Fot. Fot. Krzysztof OstanówkoW ostatni weekend sierpnia 2009 grupa około trzystu osób zebrała się w Warszawie na konferencji "Głusi Mają Głos 2" aby wysłuchać co mają do powiedzenia właśnie Głusi.

Pierwsza konferencja odbyła się rok temu na Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Jej organizatorem był Instytutu Polskiego Języka Migowego. Nosiła ona tytuł "Głusi Mają Głos. Przebudzenie". Tegoroczna edycja konferencji nosiła nazwę "Głusi Mają Głos 2. Kim jesteśmy? Skąd przychodzimy? Dokąd idziemy?".

Tegoroczne spotkanie skierowane było do osób niesłyszących oraz do słyszących. Prelegenci Profesor Marek Świdziński otrzymał tytuł Honorowego Członka IPJM. / Fot. Fot. Krzysztof Ostanówkoużywali Polskiego Języka Migowego natomiast tłumacze przekładali wypowiedzi na polski język foniczny. Organizatorami tej konferencji był Instytut Polskiego Języka Migowego oraz Fundacja Promocji Kultury Głuchych KOKON.

W przedziale dwóch dni można było uczestniczyć w dziewiętnastu wykładach.
W międzyczasie na terenie biblioteki uniwersyteckiej można było oglądać prace niesłyszących artystów.

Piotr Krzysztofiak przedstawił historię drugiej Rewolucji Gallaudeta. / Fot. Fot. Krzysztof OstanówkoW sobotę 29 sierpnia po otwarciu pierwszy wykład przedstawił student Akademii Pedagogiki Specjalnej Piotr Krzysztofiak. Opowiadał on o drugiej rewolucji Gallaudeta, czyli opisał historię, która wydarzyła się na Uniwersytecie Gallaudeta w USA. Swoją prelekcję Piotr ubarwiał filmami, które ukazywały jak wyglądał protest niesłyszących studentów. Studenci Ci sprzeciwiali się wybraniu nowego rektora, który według nich nie miał odpowiednich kwalifikacji. Sprawa była o tyle dziwna, że nowego rektora wybrał stary rektor, który swoje stanowisko uzyskał dzięki pierwszej Rewolucji Gallaudeta.

Następny referat wygłosiła mgr Monika Dobrowolska (nauczycielka w Instytucie Głuchoniemych) pod tytułem "Krótka historia Instytutu Głuchoniemych w Warszawie - 190 lat w pigułce". Autorka przedstawiła wiele postaci, które były związane z Instytutem Głuchoniemych. Opowiedziała między innymi o założycielu IG księdzu Jakubie Falkowskim oraz o jego następcach.

Kolejny referat wygłosił historyk mgr Tomasz Świderski. Opowiadał on o wybranych W trakcie konferencji można było oglądać prace niesłyszących artystów. / Fot. Fot. Krzysztof Ostanówkozagadnieniach ruchów społecznych Głuchych na ziemiach polskich. Tomasz narzekał, że Głusi mają bardzo mało pamiątek ze starych lat. Poprosił aby ci, którzy mają jakieś dokumenty przekazali to jemu, aby mógł stworzyć stosowną publikację.

Mgr Marcin Daszkiewicz próbował zdefiniować pojęcie "Kultura Głuchych".

Natomiast dr Piotr Tomaszewski opowiedział zebranym gościom co to jest audyzm i jaki to ma wpływ na Kulturę Głuchych. W bardzo profesjonalny sposób przedstawił referat w tym temacie. Na początku opisał co to jest audyzm, którego nie można mylić z autyzmem. Opisał genezę powstania tego zwrotu oraz czym się charakteryzują audyści. Dr Tomaszewski przedstawił następującą definicję pojęcia audyzm - jest to specyficzny stosunek osób słyszących do głuchych, który polega na narzucaniu niesłyszącym swoich poglądów na ich temat. (...) Pojęcie audyzmu jest ściśle powiązane z dyskryminacją głuchych przez słyszących.

Na temat dyskryminacji w świecie Głuchych opowiadała także Renata Świderska, studentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Przedstawiła ona "teorię krabów", które nie potrafią wydostać się z beczki i nie pozwalają innemu też uciec. Świderska na koniec wykładu poprosiła wszystkich o wsłuchanie się w te słowa: "Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie".

Marek Śmietana przedstawił referat opracowany na podstawie własnych danych: "Co to znaczy być Głuchym rodzicem?".

Magister Magda Bielak próbowała zdefiniować pojęcie deafhood.

Natomiast mgr Anna Gronowska, psycholog, pokazała jak brak języka wpływa na życie Głuchych. Oczywiście nie chodziło o organ.

Prezes Polskiej Sekcji Młodzieży Głuchej, studentka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej z Wrocławia
Agnieszka Siepkowska opisała przyczyny zaburzonej tożsamości głuchych i jej konsekwencje.

Marek Lasecki przedstawił prace kilku niesłyszących artystów. O pracach Justyny Kieruzalskiej mówił w samych superlatywach. / Fot. Fot. Krzysztof OstanówkoNa koniec pierwszego dnia ostatni wykład przedstawił mgr Marek Lasecki. absolwent Akademii Sztuk Pięknych, inicjator plenerów malarskich dla niesłyszących artystów. Jego niezwykle interesujący wykład miał tytuł "Malarstwo Głuchych - psychologiczne aspekty twórczości plastycznej osób niesłyszących". Lasecki przedstawił wyniki badań informujące, że polscy Głusi artyści w porównaniu z głuchymi z krajów Europy tworzą silną grupę. Przedstawił prace takich artystów jak Maciej Janowski, Michał Justycki, Justyna Kieruzalska, Agnieszka Kołodziejczak, Alfred Polok, Renata Rosiek, Przemysław Sławik, Jadwiga Starczyńska. Prelegent
poinformował, że na świecie zaczyna być modny nowy kierunek sztuki Głuchych zwany DEAFART. Kierunek ten charakteryzuje się tym, że Głusi artyści wykonują swoje prace związane z Kulturą Głuchych, z językiem.

Z powodu ogromnego zainteresowania pierwszy dzień konferencji skończył się półtorej godziny później niż planowali organizatorzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Maks gwiazdek - zbiorczo za tekst, za fotki i za to, że skrupulatnie się tą tematyką zajmujesz. Fajnie, że coś się dzieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.