Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3317 miejsce

Historyczna żydowska dzielnica we Wrocławiu. Miejsce wyjątkowe

We Wrocławiu, nieopodal samego centrum, mieści się centrum życia i kultury Żydów. Jaka jest historia tego miejsca i dlaczego jest tak wyjątkowe?

Synagoga Pod Białym Bocianem / Fot. Nico Trinkhaus/CC-BY-NDStara dzielnica żydowska ma swój niepowtarzalny urok,
szczególnie w jesienne wieczory. Synagoga Pod Białym Bocianem i budynki wokoło, a więc między innymi ulica Włodkowica, św. Antoniego i Krupnicza, stanowią nie tylko pamiątkę po dawnym życiu Żydów, ale też są centrum ich kultury i dziś. Współcześnie, miejsce to coraz częściej odwiedzają zarówno młodzi ludzie, jak też osoby zainteresowane obyczajowością wyznania mojżeszowego, a synagoga we Wrocławiu służy dziś nie tylko jako miejsce modlitw, ale też jako galeria, miejsce, gdzie odbywają się koncerty i przedstawienia teatralne.

Dzielnica i wybuch na ulicy Włodkowica


Ulica Włodkowica ciągnęła się wzdłuż dawnych murów miejskich – dlatego jej pierwotną nazwą było Wallstraße ("ulica wałowa"). Mimo że dziś gmina żydowska we Wrocławiu liczy sobie ponad 800 lat, dopiero od XVII wieku Żydzi zyskali pozwolenie na osiedlenie się na terenie między dwoma fosami, a więc na ul. św. Antoniego, ul. Krupniczej, Kazimierza Wielkiego i ul. Złote Koło.

Budynki które widzimy dzisiaj, powstały dopiero po roku 1749, po dość niezwykłym wypadku. Poprzednia zabudowa została zrównana z ziemią po wybuchu wieży prochowej. Do eksplozji doszło po tym, jak piorun uderzył w basztę, znajdującą się na miejscu dzisiejszej kamiennicy na ul. Włodkowica 6. O tym niezwykłym, ale i tragicznym wydarzeniu, wiele mówiono przez stulecia, a nawet pisano o nim wiersze.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 09.10.2011 19:38

To bardzo tragiczne. Społeczeństwo żydowskie , wiadomo,że zostało wymordowane przez politykę Hitlera. Kultura żydowska prawie znikła. Również Komuna do tego się przyczyniła. W Boga nie wypadało przecież wierzyć,tylko w ,,idee'' Komuny. Taki los naszych starszych braci w wierze czyli Żydów lub Hebrajczyków (którą to nazwę preferuję) spotkał. Ale Oni w tej swojej tragedii,nigdy wiary w Jedynego Boga nie utracili,dając nam tym samym przykład. Zawsze szanujmy i wspierajmy naszych braci w wierze i pomagajmy Im,tak jak to robił metropolita wrocławski Gulbinowicz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.