Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12795 miejsce

Historyczne cudo techniki w Maurzycach

Co łączy wybitnego konstruktora, polityka z małą wioską Maurzyce w województwie łódzkim? Most. Pierwszy spawany most stalowy na świecie.

Maurzyce to niewielka wioska oddalona o ok. sześć kilometrów od Łowicza, tuż przy trasie A2, łączącej Warszawę z Poznaniem. Z kolei most usytuowany jest na rzece Słudwi (lewy dopływ Bzury), około 10 metrów od drogi głównej, po drugiej stronie znajduje się Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach.Najstarszy spawany most stalowy na świecie z 1927 roku. / Fot. Tomasz MazurPoczątki mostu sięgają roku 1927. Na podstawie projektu inżyniera Stefana Bryły* powstał pierwszy spawany most stalowy na świecie. Rozpiętość "skrzydeł" mostu wynosi 27 metrów. Nowością w tej konstrukcji, na ówczesne czasy oczywiście, było zastosowanie spawania zamiast nitów łączących. Z jednej strony było to sporym ułatwieniem przy budowie mostów, z drugiej - znacznie obniżyło wagę takich konstrukcji. Most w Maurzycach waży około 55 ton.

Najstarszy spawany most stalowy na świecie z 1927 roku. / Fot. Tomasz MazurOczywiście przetrwanie mostu w stanie z okresu międzywojennego do dziś nie byłoby możliwe bez konserwacji. W ostatnim czasie konstrukcja została odmalowana, odcinek pomiędzy skrzydłami mostu został wyłożony kostką, dzięki czemu nadaje się do ruchu pieszego. Podobnie jest z obszarem poniżej. Most można podziwiać niemal z każdej strony, jest wręcz na wyciągnięcie ręki.

Najstarszy spawany most stalowy na świecie z 1927 roku. / Fot. Tomasz MazurKonstrukcja uznana została za zabytek klasy "O" oraz otoczona opieką konserwatora. Każdy zainteresowany tym zabytkiem techniki może bez problemów zatrzymać się na pobliskim parkingu (darmowym!). Gdyby ktoś czuł niedosyt polecam wizytę we wspomnianym wcześniej Łowickim Parku Etnograficznym.


*Stefan Bryła jest ponadto autorem m.in. takich konstrukcji jak: zespół budynków Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska w Warszawie, budynku Biblioteki Jagiellońskiej przy al. Mickiewicza w Krakowie czy Hali Targowej w Katowicach. Współpracował także przy budowie wieżowców w USA, w tym m.in. Woolworth Building.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Jednym słowem to cacko to - unikat! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A my mamy takie cacko: http://pl.wikipedia.org/wiki/Most_podnoszony_w_Nowej_Soli :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tak sobie spokojnie stoi....nawet wojnę przetrwal. Zuch most !!!!
Ciekawe info...takich mostów pionierow jest zaledwie kilka np w Anglii http://pl.wikipedia.org/wiki/Ironbridge i w Ozimku http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/gallery?Site=NO&Date=20080115&Category=GALERIA&Artno=389213211&Ref=PH

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubię mosty. :) link
Niebawem znów coś pokażę. ;)
Ponoć powyższa ciekawostka jest we wszystkich podręcznikach dla spawalników. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubię takie ciekawostki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ale ciekawostka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.