Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5476 miejsce

Historyczne filmy Juliena Bryana do obejrzenia na Karowej

Współautorzy: Dagmara Trembicka

Dom Spotkań z Historią przy Karowej 20 zaprasza na drugą już edycję Dni Bryana uzupełniajacą wystawę fotografii legendarnego dokumentalisty. Jego zdjęcia pokazują światu polskie realia z lat 1936-1974.

Polskie dziecko w ruinach Warszawy we wrześniu 1939 roku / Fot. Domena publiczna, Julien Bryan, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/91/Polish_kid_in_the_ruins_of_Warsaw_September_1939.jpgJulien Bryan, jako jedyny zagraniczny fotoreporter w oblężonej przez Niemców Warszawie, mistrzowsko utrwalił w swoim obiektywie jeden z najciemniejszych okresów polskiej historii.

Czytaj: Julien Bryan, człowiek, który zawiadomił świat o rzezi Polaków

Dom Spotkań z Historią przy ul. Karowej w Warszawie organizuje cykl spotkań, przeglądów filmowych i dyskusji towarzyszących wystawie "Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-1974". Wezmą w nim udział m.in. Jacek Sawicki (IPN), Tomasz Stempowski (IPN), Eugeniusz Starky (dokumentalista), Andrzej Żak (Polskie Radio w Iraku). Odbędą się pokazy filmów "Amerykański korespondent w oblężonej Warszawie", "Napalm i dziewczyna: historia pewnej fotografii", "Aleja snajperów" i "Chmury nad Bagdadem". To już druga w ciągu trwania wystawy edycja Dni Bryana - jak poinformował Dariusz Krajewski, pracownik DSH, pierwsza przyciągnęła około 4,5 tys. osób.

Nowe oblicze oblężonej Warszawy. Album Juliena Bryana

Dni Bryana trwają od 21 do 23 stycznia. Szczegółowy plan imprezy można znaleźć na stronie DSH.

DSH planuje również trzecią, zamykającą edycję Dni Bryana. Ma się ona odbyć w dniach 18-20 luty. Podobnie jak do tej pory, mają w niej uczestniczyć fotoreporterzy, pracownicy IPN. Sam pomysł wystawy i towarzyszących jej imprez zrodził się po wydaniu przez IPN dwóch albumów Juliena Bryana. Książki aktualnie nie ma już na rynku - oba wydania zostały wyprzedane. DSH czeka teraz na dodruk.

Czytaj także: Cztery pory Gierka. Wystawa fotografii w Domu Spotkań z Historią

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Może nie "warto dodać" tylko "warto podkreślić" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oglądałem przynajmniej część z tych filmów. Warto dodać, że ten amerykański reporter do końca życia robił materiały o Warszawie. Był zaraz po jej wyzwoleniu i dokumentował zniszczenia po Powstaniu i odbudowę. Był i później, gdy zmieniała swoje oblicze

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.