80358 miejsce

Historyczne mecze piłkarskie

Istnieje wiele spotkań, które na przestrzeni lat zyskały miano historycznych meczów piłkarskich. Wśród nich znajduje się bardzo wiele spotkań, które odbywały się podczas Mistrzostw Świata.

Jednym z takich meczów jest konfrontacja Argentyny z Holandią w 1978 roku, w którym Argentyńczycy prowadzili 1:0 i byli bliscy zwycięstwa. Ostatecznie triumfatora mundialu wyłoniła dopiero dogrywka, w której talentem błysnął Mario Kempes. W półfinale Mistrzostw Świata w 1966 roku konfrontowały się Anglia i Portugalia, a bramki dla obu zespołów zdobywali znakomici piłkarze. Dwa gole dla reprezentacji Anglii zdobył Bobby Charlton, natomiast dla Portugalczyków z rzutu karnego nadzieje dał Eusebio, któremu nie udało się doprowadzić do wyrównania. Do historii piłki nożnej przeszła także konfrontacja Argentyny z RFN, która miała miejsce na mundialu w 1986 roku. Wówczas trenerem RFN był Franc Beckenbauer, który po turnieju skwitował krótko, iż nie wie jak udało mu się do niego dotrzeć z tak kiepskimi piłkarzami. W 1966 roku finał mundialu po 90 minutach nie dał żadnych odpowiedzi, bowiem Anglicy remisowali z RFN. Kontrowersyjna sytuacje miała miejsce w 101. minucie, gdy po strzale Geoffa Hursta nie było wiadomo czy piłka przekroczyła linię bramkową. Niemcy do dziś wspominają sędziego Tofika Bachramowa, który uznał wówczas gola dla Anglików. Każdy kto oglądał ten mecz online widział co się stało, niestety sytuacja z perspektywy sędziego była ciężka do oceny. Zaskoczeniem i historycznym meczem było także starcie RFN z Węgrami, w którym murowanym faworytem byli goście. W grupie wygrali oni z RFN 8:3, aby w finale mundialu przegrać 2:3 po zaciętym pojedynku. Wiele osób wspomina między innymi starcie, w którym Niemcy rozbili Argentyńczyków 4:0 podczas Mistrzostw Świata 2010 rozgrywanych w RPA. Dla Polaków ze szczególnymi emocjami kojarzy się choćby finał Ligi Mistrzów, w którym FC Liverpool z Jerzym Dudkiem w bramce konfrontował się z AC Milan. Po pierwszej połowie piłkarze z Mediolanu prowadzili 3:0, jednak po wyjściu z szatni zespół Liverpoolu zdołał powstać i odrobić trzybramkową stratę. W dogrywce żadna z drużyn nie zdobyła bramki, w czym swój udział miał Jerzy Dudek kilkukrotnie świetnie interweniując. Dopiero po rzutach karnych wygrał FC Liverpool, gdy Dudek obronił strzał Andrija Szewczenki. Wśród historycznych meczów piłki nożnej warto wymienić pojedynek w ćwierćfinale Ligi Mistrzów pomiędzy Chelsea i Liverpoolem, w którym padł wynik 4:4. Wielu nowych fanów zespół Manchesteru United zdobył po sezonie 1998/1999, gdy podopieczni prowadzeni przez sir Alexa Fergusona pokonali w finale Ligi Mistrzów Bayern Monachium 2:1. Wielu kibiców z sympatią kojarzy także pojedynek ćwierćfinałowy Ligi Mistrzów w sezonie 1998/1999, gdy Manchester United wygrał w rewanżu z Juventusem Turyn po dwumeczu 1:1, 3:2 (łącznie 4:3). Niewątpliwie grono historycznych meczów piłkarskich poszerza się z roku na rok, a dla każdego najważniejsze mogą być zupełnie inne spotkania, do których mogą wracać po latach. Czasami po latach bardzo ważne starcia nabierają dodatkowego smaku i kojarzą nam się z pewnymi wspomnieniami.