Facebook Google+ Twitter

Historyczne obiekty Słubic - burzyć czy remontować?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-12-14 07:27

W Słubicach zauważalne są zarówno negatywnie jak i bardziej chlubne przykłady dbania o dziedzictwo kulturowo-historyczne miasta. Mam tu na myśli zarówno zabytki chronione prawem, jak i obiekty będące zabytkami tylko w sensie potocznym…

Ktoś mógłby spytać, skąd brać środki na takie przedsięwzięcia w kontekście sporego zadłużenia miasta? Podczas sierpniowej „burzy mózgów” w sprawie odbudowy wieży Kleista w Słubicach i domu Bolfrasa we Frankfurcie przedstawicielki urzędu miasta otwarcie przyznały, że miasto nie jest w najlepszej kondycji finansowej i nie przedstawiły żadnej konkretnej wizji miasta w tej sprawie, poza założeniem, że wieża miałaby mieć charakter widokowy. Cała reszta, łącznie z projektem i kosztorysem, pozostaje sprawą otwartą.

Przy dobrym gospodarowaniu publicznymi pieniędzmi i skutecznym pozyskiwaniu środków unijnych istnieje jednak wiele ciekawych możliwości. Z efektywnym ich zdobywaniem, przynajmniej na pielęgnację dziedzictwa historycznego, lepiej sobie radzi chociażby pobliski Kostrzyn nad Odrą. Konsekwentnie odbudowywane Stare Miasto i organizowane na jego terenie Dni Twierdzy Kostrzyn stale przyciągają turystów i generują zyski lokalnym przedsiębiorcom.

Praktyka pokazuje, że lokalizacja miejscowości na prowincji, poza centrami metropolitalnymi, nie przekreśla szans na realizację ciekawych projektów. Wystarczą takie cechy jak np. pomysłowość, przedsiębiorczość i konsekwencja działania.

Przytoczę tu przykład z mojej rodzinnej ziemi radomskiej. Wieś Jedlnia i przylegająca do niej wieś Poświętne, mimo że zamożnością nie grzeszą, ogromnie zyskały w tym roku na turystycznej atrakcyjności. Obie miejscowości liczą łącznie kilkaset mieszkańców, ale dzięki wysiłkom proboszcza parafii p.w. św. Mikołaja i św. Małgorzaty w Jedlni ks. Janusza Smerdy oraz członków Stowarzyszenia Jedlnia doprowadzono tu do „małej rewolucji”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Architektura to ważna rzecz. Obcujemy z nią na co dzień. Dobrze, żeby czuwał na miastem jakiś przytomny architekt, by niepotrzebnie nie psuć widoku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.