Facebook Google+ Twitter

Historyczne obiekty Słubic - burzyć czy remontować?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-12-14 07:27

W Słubicach zauważalne są zarówno negatywnie jak i bardziej chlubne przykłady dbania o dziedzictwo kulturowo-historyczne miasta. Mam tu na myśli zarówno zabytki chronione prawem, jak i obiekty będące zabytkami tylko w sensie potocznym…

Ktoś mógłby spytać, skąd brać środki na takie przedsięwzięcia w kontekście sporego zadłużenia miasta? Podczas sierpniowej „burzy mózgów” w sprawie odbudowy wieży Kleista w Słubicach i domu Bolfrasa we Frankfurcie przedstawicielki urzędu miasta otwarcie przyznały, że miasto nie jest w najlepszej kondycji finansowej i nie przedstawiły żadnej konkretnej wizji miasta w tej sprawie, poza założeniem, że wieża miałaby mieć charakter widokowy. Cała reszta, łącznie z projektem i kosztorysem, pozostaje sprawą otwartą.

Przy dobrym gospodarowaniu publicznymi pieniędzmi i skutecznym pozyskiwaniu środków unijnych istnieje jednak wiele ciekawych możliwości. Z efektywnym ich zdobywaniem, przynajmniej na pielęgnację dziedzictwa historycznego, lepiej sobie radzi chociażby pobliski Kostrzyn nad Odrą. Konsekwentnie odbudowywane Stare Miasto i organizowane na jego terenie Dni Twierdzy Kostrzyn stale przyciągają turystów i generują zyski lokalnym przedsiębiorcom.

Praktyka pokazuje, że lokalizacja miejscowości na prowincji, poza centrami metropolitalnymi, nie przekreśla szans na realizację ciekawych projektów. Wystarczą takie cechy jak np. pomysłowość, przedsiębiorczość i konsekwencja działania.

Przytoczę tu przykład z mojej rodzinnej ziemi radomskiej. Wieś Jedlnia i przylegająca do niej wieś Poświętne, mimo że zamożnością nie grzeszą, ogromnie zyskały w tym roku na turystycznej atrakcyjności. Obie miejscowości liczą łącznie kilkaset mieszkańców, ale dzięki wysiłkom proboszcza parafii p.w. św. Mikołaja i św. Małgorzaty w Jedlni ks. Janusza Smerdy oraz członków Stowarzyszenia Jedlnia doprowadzono tu do „małej rewolucji”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Architektura to ważna rzecz. Obcujemy z nią na co dzień. Dobrze, żeby czuwał na miastem jakiś przytomny architekt, by niepotrzebnie nie psuć widoku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.