Facebook Google+ Twitter

Historyczne porozumienie o podziale władzy w Zimbabwe

Rządząca partia prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabego i główna opozycyjna partia Ruch na rzecz Zmian Demokratycznych podpisały porozumienie o podziale władzy - donosi serwis tvn24.pl. Prezydent Robert Mugabe rządził Zimbabwe od ponad 20 lat.

Porozumienie o podziale władzy ma szanse zakończyć trwający od pół roku kryzys polityczny - donosi serwis tvn24.pl. Dokument zakłada, że prezydent Robert Mugabe zostanie na swoim stanowisku i nadal będzie stał na czele sił zbrojnych.

Stanie się tak, mimo, że zwycięstwo Mugabego w czerwcowych wyborach było głośno kwestionowane.

Porozumienie, które zostało wynegocjowane przy mediacji prezydenta RPA Thabo Mbekiego, zostało podpisane w wyjątkowo uroczystej oprawie w stolicy Zimbabwe, Harare.

Koordynator dyplomacji Unii Europejskiej Javier Solana wyraził nadzieję, że porozumienie otworzy "nowy rozdział" dla Zimbabwe. Zapowiedział jednak, że Unia Europejska musi przestudiować jeszcze szczegóły dokumentu.

W odpowiedzi na autorytarne rządy prezydenta Roberta Mugabego Unia zawiesiła dostawy pomocy dla Zimbabwe oraz wprowadziła embargo na dostawy broni i obostrzenia wizowe dla niektórych polityków z tego kraju.

Źródło: tvn24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.