Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22752 miejsce

Historyczne statki przypłynęły do Szczecina

W ostatnich dniach przypłynęły do Szczecina dwa ciekawe statki: historyczny bocznokołowy parowiec "Freya" oraz słynny samochodowiec "City of St. Petersburg".

Historyczny parowiec bocznokołowy "Freya" / Fot. Wincenty SadowskiCel przypłynięcia wyżej wymienionych statków jest różny: bocznokołowy parowiec "Freya" przypłynął jako statek wycieczkowy z pasażerami z Ueckermunde, samochodowiec "City of St. Petersburg" przypłynął do Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia", gdzie przejdzie remont śruby napędowej i steru strumieniowego.

Bocznokołowy parowiec "Freya" to 107-letni parostatek, wodowany w 1905 r. w holenderskiej stoczni J. & K. Smid w Kinderdijk, jako statek wycieczkowy "Westerschelde". Później został jachtem królewskim, by następnie wielokrotnie zmieniać właściciela. W1988 r. za cenę złomu kupił go armator holenderski, który wyremontował i odnowił statek. Od 1999 r. statek ponownie zmienił właściciela, jest nim obecny armator Adler-Schiffe, który nadał mu nazwę "Freya".

Bocznokołowy parowiec "Freya" odbywa rejsy pasażerskie (wycieczkowe) i czarterowe. Na każdym pokładzie ma duże salony z obsługą restauracyjną i barem. Do Szczecina przypłynął 17 kwietnia, by już następnego dnia rano wyruszyć na wycieczkę do Świnoujścia. 18 kwietnia przypłynął ponownie do Szczecina, aby 20 kwietnia wyruszyć w powrotny rejs do Ueckermunde.

Z kolei samochodowiec "City of St. Petersburg" zbudowany w japońskiej stoczni Kyokuyo Shipyard, został oddany do eksploatacji niedawno, bo w 2010 r. Jego brokerem jest holenderska firma Euro Marine Carrier BV, należąca do japońskiego koncernu Nissan. Słynny już samochodowiec o nośności 6500 t, wyróżnia się nietypowym dla statków kształtem kulistego dzioba przedłużonego aż na nadbudówki. Kształt kadłuba przypomina bardziej samolot (bez skrzydeł) niż typowy statek.

Samochodowiec musiał poczekać na zejście z doku, pięknie wyremontowanego poprzedniego statku. / Fot. Wincenty SadowskiNie wiadomo, czy ten nowatorski kształt dzioba przyjmie się w konstrukcji obecnie budowanych statków. Prawdopodobnie kulisty kształt dzioba zmniejsza opór powietrza prawie o połowę, i pozwala na uzyskanie oszczędności zużycia paliwa. Samochodowiec ma osiem pokładów, na które może zabrać nawet 2000 aut, prędkość 17 węzłów.

W poprzednim roku płynąc do Petersburga, na polach lodowych uszkodził śrubę, którą naprawiono prowizorycznie w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Obecnie po wyprodukowaniu nowej oryginalnej śruby w Japonii, przypłynął do Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia", gdzie uszkodzona śruba zostanie wymieniona na nową. Przejdzie też remont steru strumieniowego.

Sławny już samochodowiec w doku / Fot. Wincenty SadowskiSamochodowiec "City of St. Petersburg" przypłynął do Szczecina podobnie, jak bocznokołowy parowiec "Frey" 17 kwietnia br. Jednak musiał zacumować przy nabrzeżu kaszubskim stoczni remontowej. Na wejście na dok nr 5 musiał poczekać do 19 kwietnia, bo na doku stał jeszcze poprzedni remontowany statek. Dzisiaj mogłem go już sfotografować w doku nr 5 w całej okazałości.

Znajdź nas na Google+


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dobrze, że ciągle możemy obserwować ciekawe statki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz sławny już japoński samochodowiec "City of St. Petersburg" w doku nr 5 Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia", przypominający kształtem samolot, bez skrzydeł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.