Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9044 miejsce

Historyczne uwarunkowania globalizacji

Nasza planeta staje się coraz bardziej jednolita, proces globalizacji sprawia, że ludzie różnych kultur coraz mniej różnią się od siebie a świat w różnych zakątkach globu wygląda podobnie. Jakie wydarzenia do tego doprowadziły?

Globalizacja / Fot. Materiały dystrybutora/ ŚWIAT JEST PŁASKI KRÓTKA HISTORIA XXI WIEKU wyd.RebisGlobalizacja jest wielopłaszczyznowym procesem obejmującym kulturę, politykę i ekonomię. Jest jednym z najważniejszych zjawisk współczesnego świata. Rozwija się ona nierównomiernie, w krajach rozwiniętych gospodarczo globalizacja powoduje zwiększanie się dobrobytu obywateli, rozwój nauki i technologii. Poza centrum owych procesów powoduje ona pogłębienie się biedy, uczucie degradacji i poczucie niesprawiedliwości. To wszystko odbywa się na płaszczyźnie cywilizacyjnej.

Rozwinięte państwa kultury zachodniej propagują swoje wartości i opanowują rynki gospodarcze w państwach należących do innych kręgów kulturowych, napotykają opór i niezadowolenie. Chcą uczynić z owych wartości, które niesie globalizacja uniwersalną kulturę świata, ta ekspansywność powoduje zderzenie między cywilizacjami.

Chciałbym w tym artykule pokazać jakie są przyczyny powstania jednego z najważniejszych zjawisk współczesnego świata.

Pierwszymi symptomami globalizacji w historii ludzkości były wielkie odkrycia geograficzne. Odkryto nowe ziemie, nieznane dotychczas mieszkańcom Europy. Zaczęły się wtedy pierwsze relacje międzykulturowe, ludy podbite przez Europejczyków poddane zostały chrystianizacji, wymiana handlowa nabrała globalnego charakteru, odkryto wiele nieznanych przypraw, warzyw, owoców, które wraz z bogactwami Indian trafiły do Europy. Taka dyfuzja kulturowa i wymiana handlowa miała niesymetryczny przebieg . Nastąpił wtedy widoczny dzisiaj podział na centrum i peryferie.

Wartości i wytwory kultury były przekazywane z centrum ku peryferii, wymiana handlowa zaś polegała na eksploatacji peryferii. Wybitny polski socjolog Edmund Wnuk-Lipiński nazywa ten okres pierwszą falą globalizacji. Rozpoczęła się w owym czasie era kolonialna, bowiem po odkrywcach i handlarzach zaczęli przybywać żołnierze i osadnicy. Zaczęły powstawać pierwsze korporacje handlowe, które sprowadzając drogie kruszce spowodowały kryzys na kontynencie europejskim, co zaowocowało zwiększeniem kolonizacji na nowo odkrytych lądach, co spowodowało wyniszczenie kultur w Ameryce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wizja przyszłości naszego świata nie nastraja optymistycznie - niestety. +)

Komentarz został ukrytyrozwiń

pouczające

Komentarz został ukrytyrozwiń

myśle że lawina ruszyła i już nic jej nie zatrzyma.
ci co stoja z boku może się uratują.
reszta nawet nie zauważy że już jej nie ma.
jaka rada
ja mówię nie przeginac

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.