Facebook Google+ Twitter

Historyczne zwycięstwo Angeli Merkel. Koalicja CDU/CSU ma najlepszy wynik od lat

Zaledwie czterech głosów zabrakło koalicji CDU/CSU, by rządzić samodzielnie. Porażka liberałów z FDP oznacza, ze kanclerz Merkel będzie musiała szukać nowego koalicjanta.

 / Fot. EPA/MICHAEL KAPPELERPolitycy koalicji CDU/CSU mają się z czego cieszyć. We wczorajszych wyborach osiągnęli najlepszy wynik od 20 lat i mogą liczyć na 296 mandatów w Bundestagu. Z tymczasowych wyników opublikowanych przez komisarza federalnego wynika, że CDU/CSU - ma 41,5 proc., SPD 25,7, Lewica - 8,6, a Zieloni 8,4 proc. Sromotną porażkę poniosła liberalna FDP, która zdobyła zaledwie 4,8 proc. głosów i nie przekroczyła progu wyborczego.

Jak podaje "Der Spiegiel" CDU/CSU poprawiło wynik o 7,7 punktów procentowych, a FDP straciło blisko 10. Powodu do zadowolenia nie ma Partia Piratów, która w kampanii wyborczej mocno akcentowała konieczność zerwania z inwigilacją obywateli przez rząd federalny. "Piraci" zdobyli jedynie 2,2 proc. i poprawili wynik sprzed 4 lat o 0,2.

Plakat wyborczy Partii Piratów: "Nigdy więcej inwigiliacji". / Fot. Rafał Gdak / W24.plKanclerz Merkel otrzyma misję tworzenia rządu, ale będzie zmuszona poszukać partnera koalicyjnego. Komentatorzy początkowo widzieli rząd złożony z CDU/CSU oraz SPD, ale może to być nieosiągalne, jeżeli Peerowi Steinbrueckowi uda się przekonać SPD do pozostania w opozycji. Kandydat partii na kanclerza zapowiedział, że będzie ku temu dążyć.

2/3 Niemców opowiada się za tzw. "wielką koalicją" z udziałem SPD, ale jak podkreśla "Rzeczpospolita" takie rozwiązanie może być niebezpieczne dla SPD. Po wspólnych rządach w latach 2005 - 2009 ugrupowanie straciło 7 mln wyborców.

Hasło wyborcze na plakatach i billboardach wyborczych Angeli Merkel głosiło, że jest ona "kanclerzem dla Niemiec". W niedzielę Niemcy potwierdzili, że szefowa CDU przez kolejne 4 lata będzie rządzić krajem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nadzieje na nowa kadencję są...!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.