45070 miejsce

Historyczne zwycięstwo! Polscy siatkarze mistrzami Europy!

Reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii zdobyła złoty medal mistrzostw Europy. W finale rozgrywanego w Turcji turnieju, biało-czerwoni pokonali Francję 3:1.

Bartosz Kurek i francuski blok / Fot. PAPSpotkania, w których stawką jest złoty medal, zawsze rządzą się swoimi prawami. Wiadomo było zatem, że pierwszy mecz w turnieju, w którym Polacy pokonali właśnie Francuzów, niekoniecznie musi się przełożyć na kolejny pojedynek tych zespołów. Nasi siatkarze aż do ostatniego meczu nie znaleźli pogromcy, Les Bleus przegrali tylko z biało-czerwonymi. Lider trójkolorowych Stephane Antiga, zapytany o to, czy spodziewał się, że w finale mistrzostw Europy jego zespół zmierzy się z reprezentacją Polski, nie ukrywał swojej radości. - To spotkanie, o którym śniłem od pierwszego meczu w turnieju. Mówiłem, że jeszcze się spotkamy, że dojdzie do rewanżu. To będzie prawdziwa wojna, znamy się i po kilku punktach zaczniemy patrzeć sobie głęboko w oczy - stwierdził przyjmujący trójkolorowych.

Paweł Zagumny, kapitan naszej drużyny, obiecał, że Polacy nie zadowolą się srebrnym medalem. - Mamy finał i na tym nie poprzestaniemy. Będziemy grali o wszystko, na pewno czeka nas ciężki mecz, nikt tanio skóry nie sprzeda, ale postaramy się zwyciężyć. Trzymajcie za nas kciuki, wierzcie, tak jak my, być może nasze wspólne marzenia się spełnią - zaapelował do kibiców.

Zacięta walka

Rywalizację rozpoczęły żelazne szóstki obydwu zespołów. Pierwszy punkt zdobyli trójkolorowi po autowym ataku Bartosza Kurka. Błąd kolegi naprawił Michał Bąkiewicz, który dwukrotnie pojedynczym blokiem zatrzymał Antonina Rouziera. Francuski atakujący silnymi zagrywkami odrzucał Polaków od siatki, wyprowadzając swoją drużynę na jednopunktowe prowadzenie, które utrzymali na pierwszej przerwie technicznej. Po asie serwisowym Romaina Vadeleux’a rywale odskoczyli na 10:7, wiec Daniel Castellani szybko zawołał swoich podopiecznych. Po przerwie środkowy Les Bleus posłał piłkę w siatkę, ataki skończyli Bąkiewicz z Piotrem Gruszką i Polacy doprowadzili do wyrównania po 10. W kolejnej fazie seta gra toczyła się punkt za punkt. Gruszka kończył nawet najtrudniejsze sytuacyjne piłki, na które rywale odpowiadali skutecznymi atakami ze środka i na drugiej przerwie technicznej to oni prowadzili 16:15. Po sprytnej kiwce Zagumnego o czas poprosił Philippe Blain. Żadna z drużyn nie była w stanie wypracować sobie bezpiecznej przewagi. Po bloku na Antidze, biało-czerwoni zdobyli dwudziesty punkt, kolejne oczka dołożył dwoma asami serwisowymi Daniel Pliński (22:19). Les Bleus doprowadzili do wyrównania, w czym nieco pomogli im sędziowie, gdyż atak Bąkiewicza po bloku, uznali za autowy. Setbola dla trójkolorowych wypracował skutecznie grający Vadeleux. Polacy odpowiedzieli atakiem ze środka. Grę na przewagi silnym atakiem zakończył Kurek.