Facebook Google+ Twitter

Historyczny autobus Ikarus 260.04 z klocków LEGO

Autobus Ikarus 260.04 to znany węgierski pojazd miejski, który powstał na zamówienie PRL. Przez kilkadziesiąt lat woził mieszkańców naszego kraju, a teraz wozi Minifigi ze świata LEGO. Ikarus bierze udział w konkursie LEGO Cuusoo!

Ikarus 260.04 zbudowany z klocków LEGO. / Fot. Mateusz WawrowskiAutobusy Ikarus 260.04 pojawiły się w Polsce, w latach 80. XX wieku. Powstały w fabryce Ikarus w Budapeszcie. Autobusy te miały jedenaście metrów długości oraz wyposażone były w wysoką podłogę. Dostosowane były do potrzeb polskich przewoźników. W pierwszych Ikarusach zastosowano 6-cylindrowy silnik wysokoprężny Raba-MAN D2156HM6U o mocy maksymalnej 142 kW (193 KM). Przez kilkadziesiąt lat autobusy te służyły na polskich drogach, zapisały się w historii naszego kraju. Polscy przewoźnicy zdecydowali się na likwidację taboru wysokopodłogowego, wiele Ikarusów poszło na "żyletki", ale część udało się uratować. Między innymi warszawscy miłośnicy uratowali od zapomnienia Ikarusa 260.04 o numerze taborowym 289.

 / Fot. Mateusz WawrowskiKilka miesięcy temu wpadłem na pomysł zbudowania z klocków LEGO, jednego z polskich autobusów. Zdecydowałem się na węgierski autobus w malowaniu obowiązującym w czasach PRL. Na początku powstał jego projekt w programie komputerowym LEGO Digital Designer. Sam projekt umieściłem na stronie LEGO Cuusoo, gdzie zdobył uznanie wśród miłośników komunikacji miejskiej. Zainteresowanie skłoniło mnie do budowy tego autobusu z realnych klocków LEGO.

Budowa autobusu rozpoczęła się pod koniec kwietnia, a zakończyła w ostatnich dniach czerwca bieżącego roku. Do budowy zużyłem ponad 1500 elementów zamówionych w sklepach LEGO.

 / Fot. Mateusz WawrowskiAutobus powstał w skali 1:25, czyli został pomniejszony 25-razy. Długość wynosi 44 centymetry, szerokość 10 centymetrów, a wysokość - 12,4 centymetra. Autobus jest wielki, posiada charakterystyczne elementy dla warszawskich pojazdów miejskich, czyli herb miasta - syrenkę oraz numery taborowe. Z przodu znajduje się również logo Ikarusa.

 / Fot. Mateusz WawrowskiMój pojazd ma otwierane wszystkie drzwi oraz skrętną przednią oś. W środku znajdują się pasażerowie, którzy zajęli prawie wszystkie 22 miejsca dostępne w autobusie. Nie mogło również zabraknąć kierowcy, który siedzi w swojej kabinie i kieruje autobusem. Ma do swojej dyspozycji wielką kierownicę, gaśnicę, prędkościomierz oraz kubek z ciepłą herbatą.

Warszawski autobus Ikarus 260.04 z klocków LEGO! / Fot. Mateusz WawrowskiAle to jeszcze nie koniec, jeżeli autobus zdobędzie 10 tysięcy głosów w konkursie LEGO Cuusoo, będzie mieć szansę, że zostanie pierwszym polskim oficjalnym zestawem klocków LEGO. Wtedy każdy z nas będzie mógł mieć węgierskiego Ikarusa na własność! Byłaby to duża promocja dla Polski, jak i Węgier, a dla mnie spełnienie marzeń.

Zachęcam Państwa do głosowania na stronie LEGO Cuusoo: lego.cuusoo.com/ideas/view/38877.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.