Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7317 miejsce

Historyczny czołg IS-2 znów zjawi się w Nowej Hucie

Już w sierpniu historyczny czołg IS-2 ponownie stanie na postumencie przed budynkiem Muzeum Czynu Zbrojnego.

Małopolska Fundacja Dom Kombatanta RP Muzeum Czynu Zbrojnego zorganizowała publiczną zbiórkę pieniędzy na sfinansowanie renowacji bojowego czołgu. Historyczny IS-2 stanowi dar Wojska Polskiego dla Muzeum Czynu Zbrojnego w os. Górali. Mieszkańcy Nowej Huty przywiązali się do czołgu, który, m.in. brał udział w bitwie pod Budziszynem. Jego załoga w 1945 r. zdobywała hitlerowski Berlin. Nowohucki czołg przed renowacją / Fot. Marcin Pietrzyk

– Odkąd sięgam pamięcią, czołg był zawsze z nami i nie wyobrażam sobie Nowej Huty bez niego. W czasach mojego dzieciństwa znajdował się często na trasie naszych rodzinnych spacerów – mówi 33-letnia mieszkanka Nowej Huty.

Cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców i turystów IS-2, został poddany kompleksowej konserwacji, którą wykonało Muzeum Lotnictwa. W sumie renowacja czołgu pochłonie 22 tys. zł. Porozumienie Dzielnic Nowohuckich i Rada Dzielnicy XVIII finansuje remont podestu, na którym stanie odnowiony czołg oraz porządkuje jego otoczenie. W ramach publicznej zbiórki, zbierane będą pieniądze na pokrycie kosztów transportu czołgu (10 tys. zł) oraz jego renowacji (5 tys. zł).

– Cieszymy się, że w końcu stała się możliwa renowacja czołgu, który stanowi pewną część historii walki o wolną Polskę – mówi Franciszek Baryła, prezes nowohuckiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zdecydowanie przez nieśmiałość :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ponad 7 tysięcy czytelników zapoznało się z informacją. To honor dla nowicjuszki... tylko dlaczego brak komentarzy... nieśmiałość? :)
Sukcesów życzę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.