Facebook Google+ Twitter

Historyczny quiz w nowej powieści Roberta Rankina

Robert Rankin w swojej nowej książce zaaranżował spotkanie czytelnika z XIX wieczną Anglią, najtęższymi umysłami Belle Epoque w wersji, hmmm, nieco groteskowej.

 / Fot. Magda WójcikWraz z pierwszymi kartami wprowadzeni zostajemy w polityczne dysputy prowadzone przez takie znakomitości, jak Charles Babbage, Nikola Tesla, Winston Churchill, William Edwart Gladstone (i wielu, wielu innych). Spotkanie ma miejsce na „Imperatorowej Marsa" - długim na pół kilometra wycieczkowym, powietrznym statku. Owe cudo znalazło się w posiadaniu Imperium Brytyjskiego po ludobójczym odwecie Ziemian na mieszkańcach Marsa.

Wraz z pokonaniem Marsjan, ludzkość podejmuje realizację wielkiego snu o panowaniu nad wszechświatem. Jak na te niezwykłe czasy przystało ludzie oczekują równie niesamowitych wrażeń. Profesor Coffin wraz ze swoim nieco nierozgarniętym, młodym asystentem Georgem Foxem wyrusza na poszukiwanie Dziewczyny Płaszczki, mającej wedle przekazów stanowić największą i najniezwyklejszą atrakcję. By odnaleźć ów Święty Graal, poszukiwacze nie cofną się przed rozpętaniem kolejnej międzygalaktycznej wojny...

Początkowo do powieści podeszłam z rezerwą. Cała historia nieco banalna, wydawała się niedopracowana. Może autor postawił na prostotę przekazu, bez zamiaru stworzenia monumentalnego dzieła, w zamian za lekkie, humorystyczne czytadło?

Nie bez powodu Rankin umieścił swoją powieść w czasach wiktoriańskiej Anglii. Imperatyw kulturowy, masa oryginalnych wynalazków, którego byli świadkiem ówcześni, stała się kanwą powieści. Fabuła nie jest niczym niepowtarzalnym bowiem temat kosmitów, wojny między rasami Uniwersum jest nam znany. Pamiętajmy jednak, że prostota formy nieraz zyskała w oczach odbiorcy nadrabiając piękną, głębszą treścią. Tak więc udałam się na poszukiwania owej głębszej treści, myśląc, że to co dobre każe nasienie czekać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.