Historyczny triumf! Polscy siatkarze wygrywają Ligę Światową!

Po trzech setach finałowego meczu Ligi Światowej, reprezentacja Polski ograła drużynę USA. Wygrana Polaków na bułgarskim parkiecie to pierwsze w historii tej reprezentacji zwycięstwo w tych prestiżowych rozgrywkach!

Sonda

Polacy byli najlepsi, bo...

Clayton Stanley (R) z USA przerzuca piłkę naprzeciwko Lukasza Zygadło (L), Piotra Nowakowskiego (C) i Bartosza Kurka (2nd R) z Polski finałowego meczu FIVB Men's Volleyball World League w Sofii ( Bulgaria, 08 July 2012) / Fot. EPA/VASSIL DONEVPolacy bardzo dobrze zagrali w pierwszym secie. Mimo głośnych gwizdów kibiców przy zagrywce reprezentantów Polski, nasi zawodnicy szybko wyszli na prowadzenie i nie oddali go już do końca. Przy wyniku 1:3 dla Amerykanów, Polacy zdołali zdobyć 5 punktów z rzędu i wynik zmienił się na 6:3. Zawodnicy z USA odrobili część strat, ale na pierwszej przerwie technicznej to Polacy mieli przewagę 2 punktów.

Przy stanie 9:9 kontuzji doznał Marcin Możdżonek. W miejsce kapitana naszej reprezentacji wszedł Grzegorz Kosok. Nie przeszkodziło to jednak naszym zawodnikom w dobrej grze. Do końca meczu nie oddaliśmy prowadzenia. Nie pomogły dwie przerwy trenera przeciwników ani dokonane zmiany. Pierwszy set zakończył się ostatecznie wynikiem 25:17.

Druga partia od samego początku była bardziej wyrównana. W pierwszych momentach to Amerykanie częściej wychodzili na prowadzenie. Na przerwę techniczną zeszli z jednopunktowym prowadzeniem. Dość długo obie drużyny szły punkt za punkt, a na pierwsze dwupunktowe prowadzenie zawodnicy zza oceanu wyszli przy wyniku 10:12. Jednak Polacy szybko się pozbierali, zdobywając trzy punkty z rzędu. Sytuacja na boisku zmieniała się diametralnie. Po trzech punktach, w tym 2 asach serwisowych Stanleya, Amerykanie znów prowadzili dwoma punktami. Na drugą przerwę techniczną zawodnicy zeszli przy stanie 14:16.

Po drugiej przerwie technicznej sytuację kontrolowali nasi rywale. Długo mieliśmy dwu- lub trzypunktową stratę, na jeden punkt zbliżyliśmy się dopiero przy stanie 17:18. Do remisu nasi zawodnicy doprowadzili przy wyniku 20:20, a na pierwsze prowadzenie od bardzo długiego czasu wyszli w najważniejszym momencie meczu, prowadząc 23:22. Od razu zareagował trener Amerykanów, a po niej polscy siatkarze mieli już piłkę meczową. Po kolejnym punkcie Amerykanów o czas poprosił Andrea Anastasi, a Amerykanie doprowadzili do remisu 24:24.