Historyczny wyczyn Mospinek

Justyna Mospinek, zawodniczka klubu UKS Piątka Zgierz, wygrała finałowe zawody Pucharu Świata w Łucznictwie, w finale pokonując trzykrotną mistrzynię olimpijską Park Sung-Hyun z Korei Południowej.

/ Fot. PAP DOMINIC FAVREFinałowe zawody odbyły się w Lozannie. Pierwszy raz w historii, udział w nich wzięła reprezentantka Polski. Wszystko to za sprawą Justyny Mospinek, która w zawodach Pucharu Świata 2008 zajęła czwarte miejsce, ostatnie premiowane awansem. Nasza reprezentantka uzbierała 37 pkt.

Z pierwszego miejsca awansowała Ok Hee Yun (Korea Płd.) - 71 pkt, z drugiego jej rodaczka Sung-Hyun Park - 57, trzecia zaś była Włoszka Natalia Walejewa 53 pkt.

W półfinale Polka zmierzyła się ze słabszą z Koreanek, Ok Hee Yun, którą pokonała po zaciętym pojedynku 111:110. W finale zaś zmierzyła się z faworytką zawodów, trzykrotną mistrzynią olimpijską i czterokrotną mistrzynią świata, Koreanką Park Sung-Hyun.

Niespodziewanie lepsza okazała się Mospinek. Wynik 109: 107 do świetnych nie należy, ale Polka wykazała się stalowymi nerwami, gdyż po dwóch rundach przegrywała aż 53: 56. Wszystko zakończyło się ostatecznie po jej myśli.

Polka wygrała finałowy pojedynek, stając się sensacyjną zwyciężczynią finałowych zawodów Pucharu Świata. Mospinek za zwycięstwo otrzymała 20 tys. dolarów.