Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hiszpania. Galicja - region o niezwykłych walorach

Isabella Degen
Isabella Degen
Megalityczne kamienie jako symbole celtyckiej kultury.
Megalityczne kamienie jako symbole celtyckiej kultury. Isabella Degen
Galicja to najbardziej wysunięta część Hiszpanii w północno-zachodniej części półwyspu Iberyjskiego. W średniowieczu była już dobrze znana, za sprawą pielgrzymów podążających do grobu Świętego Jakuba w Santiago de Compostela.

Krajobraz i klimat zaprzecza wszelkim oczekiwaniom z jakimi przyjeżdża tu turysta. Bliskość Atlantyku sprawia, że powietrze jest wilgotne i rześkie, często wieje wiatr a temperatury nawet latem nie przypominają południa Hiszpanii.
Intensywnie soczysta zieleń świadczy o dużej wilgotności powietrza. W Galicji ludowe porzekadło głosi – co dzień przez godzinę musi padać deszcz. Dlatego też jest tu tak zielono a jarzyn i owoców też nie brakuje.
Morze o odcieniu błękitno-szarym a w zatokach czyli w Rias Gallegas piękne o odcieniu szmaragdowym. Mieszkańcy tego regionu zdecydowanie różnią się od swoich hiszpańskich południowych sąsiadów. Ludzie są zamyśleni, refleksyjni a przy bliższym poznaniu serdeczni i otwarci.
Wszędzie czystość aż zadziwia, tak zadbanych ulic, domów i czystych toalet dawno nie widziałam, świadczy to o dużej kulturze mieszkańców.

Galicja ma celtycką przeszłość co uwidacznia się w kulturze, w muzyce i w tańcach. W muzyce ludowej dominują piskliwe dźwięki kobzy, którą miałam okazję posłuchać.
Swoje uczucia religijne wyrażają w budowaniu krzyży, przydrożnych kalwarii, w procesjach, w świętowaniu licznych odpustów.
Kuchnia Galicji różni się od tradycyjnej kuchni hiszpańskiej, tu prawie wszystko przyrządza się na sposób "gallego". Owoce morza i ryby to podstawa kuchni galicyjskiej. Na halach targowych można zachwycić się ich ilością i różnorodnością. Fascynujące widoki ogromnych ryb atlantyckich o żarłocznych pyskach, różnej wielkości homary, kraby, krewetki langusty,muszle i mule. W każdej restauracji w witrynach można zobaczyć te przysmaki. Galicja jest największym ośrodkiem rybołówstwa w Hiszpanii.

Santiago de Compostela położone jest w zachodniej części pogórza Gór Kantabryjskich, ok. 35 km od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Znajduje się tu słynne od wieków sanktuarium – poświęcone pochowanemu w tym miejscu (domniemanemu) apostołowi św. Jakubowi Starszemu ( Jakub - hiszp. Santiago). W IX wieku, w miejscu pochówku wzniesiony został kościół a następnie zbudowano katedrę. Już w średniowieczu miasto było celem pielgrzymek z całej Europy, które podążały przez północną Hiszpanię. Tradycja szlaku Camino de Santiago kultywowana jest do dzisiaj i w całej Europie powstało wiele szlaków prowadzących do Santiago de Compostela. Santiago de Compostela jest bardzo ważne dla galicyjskiej turystyki, głównie z powodu pielgrzymujących tu ludzi.

A Coruña to jedno z większych miast regionu, przyjazne, portowe miasto, tętniące życiem, kulturą i turystyką. Miasto to nabrało znaczenia w II wieku, kiedy została zbudowana latarnia morska zwana Wieżą Herkulesa. Dzisiaj jest ona symbolem miasta, a od roku 2009 została uznana jako skarb kultury dziedzictwa UNSCO. Jest jedyną z najstarszych latarni na świecie która jest czynna.
A Coruña jest uważane najbogatszych miast w Galicji . Główne źródła dochodów są z rybołówstwa, przemysłu stoczniowego, rafinacji ropy naftowej i hutnictwa. Powoli znaczenia nabiera turystyka i oferta jest co raz to bogatsza. Ciekawostką i atrakcją jest to, iż w latach 1891-1895 mieszkał tu Pablo Picasso, tu też uczył się rysunku i tajników malowania, a jego pierwszym nauczycielem był Isidoro Brococs. Także w A Coruña, mając 13 lat miał swoją pierwsza wystawę. Obecnie A Coruña oferuje trzy wystawy poświęcone temu artyście. Na ulicy Payo Gomez 14, można zwiedzić dom w którym mieszkał Picasso i obok zobaczyć Szkołę Sztuk Pięknych do której uczęszczał młody artysta.

Piękne plaże, urocze wioski rybackie i bardzo zróżnicowany krajobraz oferuje prowincja A Coruña. Istnieje wiele małych i dużych hoteli, hosteli i schronisk. Ponadto, można łatwo dotrzeć tu samolotem: A Coruña miasto posiada międzynarodowe lotnisko, drugie jest oddalone o 15 km na północny-wschód od Santiago de Compostela jest to port lotniczy linii Ryanaira. Hiszpańskie autostrady i drogi szybkiego ruchu są wyśmienite i docierają nawet do najmniejszych miejscowości w Galicji.
Region przychylny turystom i pielgrzymom a więc warto tam się wybrać.

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto