Facebook Google+ Twitter

Hiszpania. "Oburzeni" protestują przeciwko zaciskaniu pasa

Hiszpanie w proteście przeciwko polityce oszczędności budżetowych, drastycznym reformom i konieczności zaciskaniu pasa, wyszli na ulice kilkudziesięciu dużych miast. Demonstrowali swój sprzeciw wobec rządzących i idącemu upadkowi kraju.

Podczas gdy w Polsce niewielka garstka związkowców "Solidarności" grzecznie protestowała pod Sejmem przeciwko ustawie emerytalnej, w Hiszpanii ogarniętej kryzysem gospodarczym, wyszły tysiące ludzi na ulice blisko 80 miast, w proteście przeciw programom oszczędności narzuconym przez rząd. Hiszpanie demonstrowali w pierwszą rocznicę rozpoczęcia swoich protestów i powstania tamtejszego ruchu "oburzonych" przeciwko twardej polityce cięć budżetowych.

Hiszpanie - mieszkańcy kraju dawnych Wizygotów i Maurów – są tak zmartwieni i wzburzeni rządami polityków, którzy doprowadzili ich państwo na krawędź nędzy i upadku, że mogliby protestować bez końca. To oni dwa lata temu, jako pierwsi na świecie, dali początek marszu "oburzonych", który potem przetoczył się przez cały świat.

Oprócz różnych grup społecznych, w tym szarych ubogich obywateli, w proteście przeciw swojej złej sytuacji, wyszły także na ulice Barcelony "oburzone prostytutki".

Wyszły na ulice, aby protestować – jak podaje "Wirtualna Polska" - przeciwko "zakazowi uprawiania prostytucji na ulicach". Dziś w ogarniętej kryzysem Hiszpanii blisko co czwarty zdolny do pracy obywatel nie ma pracy – bezrobocie sięga blisko 25 proc. A prostytutki narzekają, że nie ma w kraju innego sposobu zarabiania na życie.

Hiszpańskie demonstracje odbyły się w spokoju, bez zamieszek i incydentów, ale - jak podają agencje prasowe - w napiętej atmosferze. "Oburzeni" demonstranci skandowali: "Nazywają to demokracją, ale tak nie jest!"; "Ludzie zjednoczeni nigdy nie będą pokonani!" ; "Obudźcie się sjesta się skończyła!" – cytuje wp.pl. Protestujący w różnych miastach nieśli transparenty z napisami: "Bankier uratowany, złodziej opłacony" oraz "Kto nas uratuje przed bankructwem?"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.