Facebook Google+ Twitter

Hiszpania. Odkryto zbiorową mogiłę w Jerez de la Frontiera

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-01 14:46

Organizacja wskrzeszenia pamięci, na konferencji prasowej w Madrycie, 28 września 2011, poinformowała oficjalnie o swoich makabrycznych odkryciach.

Od dawien dawna ludzie w sąsiednich wioskach mówili o pochowaniu setek ofiar na andaluzyjskiej fermie Maruffo w Jerez de la Frontiera. Ostatecznie działacze organizacji na rzecz wskrzeszenia pamięci "Foro por la Memoria" postanowili w tym roku zaprzestać wywiadów z okoliczną ludnością i przystąpić do konkretnego działania.

Około 5 hektarów ziemi zostało wyznaczonych jako ewentualne miejsce zbiorowej mogiły. Przystępując do przeprowadzenia poszukiwań za pomocą detektorów metali natychmiast otrzymali odpowiedź. Podczas dwóch badań sondażowych, archeolodzy znaleźli kilka czaszek z postrzałami, 70 kul broni ręcznej sygnowane "Pirotecnia Sevilla" oraz "1936".

"Uważamy, że tutaj może znajdować się jedna z większych zbiorowych mogił w Hiszpanii" - zadeklarował prezydent Stowarzyszenia "Foro por la Memoria". Badania historyczne już wcześniej ustaliły, że tutaj znajdowało się miejsce tortur i od listopada 1936 do marca 1937 roku zginęło w okolicy 50 osób, a na tej konkretnej fermie 20.

Organizacja wskrzeszenia pamięci na konferencji prasowej w Madrycie, 28 września 2011 poinformowała oficjalnie o swoich makabrycznych odkryciach. Rzecznik prasowy organizacji Endurne Rubio zaznaczył, że odkrycie może dotyczyć drugiej co do wielkości zbiorowej mogiły w Hiszpanii. Przed licznymi dziennikarzami zaznaczył "Zakładamy, że zbiorowa mogiła zawiera setki ciał, liczba ofiar może dochodzić do 600".

Największą zbiorową mogiłę odkryto w 2008 roku w San Rafael koło Malagi. Mogiła zawierała 2840 ciał ofiar dyktatury Franco. Szacuje się, że w Hiszpanii zamordowano około 144 tysięcy osób w latach wojny domowej (1936-1939) i dyktatury Franco (1936-1975) . Rząd Hiszpanii wydał w maju 2011 roku mapę kraju z zaznaczonymi około dwoma tysiącami zbiorowych mogił z ofiarami tych tragicznych lat. Niestety, już po kilku miesiącach mapa nadaje się do uzupełnienia.

(Marta Pycior)
(Marta Pycior)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.