Hiszpania - Paragwaj 1:0. Villa wywalczył rodakom półfinał!

David Villa dał Hiszpanom awans do półfinału mundialu. Na zwycięską bramkę Europejczycy czekali aż 83. minuty. W pierwszej połowie oglądaliśmy mało zajmujące widowisko. W drugiej połowie gra nabrała rumieńców. Oglądaliśmy świetne akcje, mieliśmy też aż trzy rzuty karne. Jednak żaden z nich nie przyniósł gola.

Fernando Torres z Hiszpanii (L) i Cristian Riveros z Paragwaju (P) / Fot. PAP/EPARelacja z meczu minuta po minucie

Przedmeczowe ciekawostki: Paragwaj to drużyna, która podczas turnieju zdobyła 3 bramki. Zawodnicy z tego kraju oddali w trakcie mundialu 50 strzałów.

1. min - rozpoczął Paragwaj. Pierwsza akcja, uderzał Santana. Casillas broni.

2. min - atak Hiszpanów rozbity przez obronę Paragwaju.

4. min - Ramos zatrzymany na połowie Paragwaju, aut dla Hiszpanii.

8. min - Valdes dośrodkowuje, Riveros strzela, ale niecelnie.

10. min - jakoś jakby mniej emocji i bramek w tym drugim ćwierćfinale. Tu po 10 minutach było ciekawiej.

13. min - Szpakowski: "Hiszpanie szukają rytmu meczowego". Mamy nadzieję, że znajdą go jakoś w miarę szybko.

14. min - Santana krwawi po starciu z Ramosem. Paragwaj zaczyna od wolnego.

15. min - Hiszpanie pod bramką Villara. Niecelnie uderzał Xabi Alonso.

16. min - Santana wraca na boisko.

17. min - Ramos faulowany. Rzut wolny dla Hiszpanii.

20. min - Alcaraz pod bramką Hiszpanów. Nieudana główka.

23. min - Meczowe statystyki: Hiszpanie częściej przy piłce.

25. min - Villa niedokładnie wrzuca. Piłkę przejmuje Paragwaj.

26. min - Villa w polu karnym. Atak Hiszpanów rozbity.

27. min - Villa prowadzi atak. Zgubił piłkę.

28. min - Dobry strzał Xaviego. Piłka przechodzi nad poprzeczką bramki Paragwaju.

31. min - Santana fauluje. Hiszpanie zaczynają od wolnego.

32. min - ładny drybling Iniesty. Hiszpan faulowany przez obrońcę Paragwaju. Rzut wolny dla Europejczyków.

33. min - ładna, szybka akcja Hiszpanii. Iniesta podaje do Torresa, ten jednak nie doszedł do piłki.

34. min - tym razem dobra akcja Paragwaju. Morel dośrodkowuje, ale Santana nie sięga piłki.

36. min - Wisła wygrała 8:0 w sparingowym meczu. Miło byłoby i tutaj pooglądać tyle strzelania.

37. min - Torres atakuje skrzydłem. Dośrodkowuje, ale za linię bramkową. Grę zaczyna Villar.

38. min - Valdez trafia! GOL! Nie, spalony.

42. min - na chwilę zrobiło się ciekawiej. Atakowali kolejno: Torres i Xabi Alonso.

45. min - sędzia dolicza minutę do pierwszej połowy.

45. min - Argentyńskie media o meczu z Niemcami: "Sen o zdobyciu mistrzostwa świata z Maradoną jako trenerem skończył się. Niemiecki zespół idący do przodu jak czołg jest poważnym kandydatem do wywalczenia mistrzostwa" - ocenił dziennik "La Prensa".

45 + 1 - Valdez przed bramką Hiszpanii! Przestrzelił. No i koniec pierwszej połowy.

46. min - zaczynamy drugą połowę. Czy ktoś strzeli bramkę? Czy będzie dogrywka? Czy będą karne?

49. min - po przerwie gra obu drużyn nie uległa wielkim zmianom.

50. min - Villa atakuje z boku. Dośrodkowuje, za linię bramkową.

Sergio Busquets (R) i Oscar Cardozo (L) / Fot. PAP/EPA53. min - zdjęcie meczu (patrz obok). Scena trochę jak z Titanica.

55. min - schodzi Torres, wchodzi Fabregas. Kto by pomyślał, że zmiana zostanie odnotowana jako ciekawy fragment meczu?

58. min - Pique faulował Cardozo w polu karnym. KARNY! Cardozo nie wykorzystał jedenastki! Casillas broni!

59. min - KOLEJNY KARNY! Tym razem faulowany Villa.

60. min - Xabi Alonso wykorzystuje jedenastkę. Ale będzie powtórka.

61. min - powtórka karnego. PUDŁO! Villiar broni! Wciąż 0:0.

64. min - schodzi Barreto wchodzi Vera. Wcześniej przed utratą bramki ratuję drużynę Villar.

68. min - dobra, szybka akcja Hiszpanii, ale Iniesta mocno przestrzelił.

70. min - znów akcja Hiszpanii. Przerwana faulem Valdeza.

71. min - schodzi Valdez, wchodzi Santa Cruz. Wcześniej Xavi wykonywał rzut wolny. Piłka o centymetry minęła bramkę Villara.

72. min - świeży Santa Cruz zaatakował bramkę Hiszpanów. Akcja się jednak nie udała. Kontra Hiszpanów. Villa jednak nie kończy ataku bramką.

73. min - Hiszpanie pod bramką Paragwaju. Indywidualna akcja Iniesty, zablokowana przez Paragwajczyków.

74. min - Xavi strzela z dystansu, ale niecelnie. Schodzi Xabi Alonso.

80 min. - wciąż bez rostrzygnięcia. 0:0.

83. min - atakują Hiszpanie. SŁUPEK! Villa dobija. 1:0 dla Hiszpanii!

86. min - Casillas ratuje Hiszpanię. Świetna akcja Paragwaju! Wciąż 1:0 dla Hiszpanii.

87. min - świetna kontra Hiszpanii. Villa wprost w ręce Villara!

90. min - Ramos faulowany. Leży na murawie. Będzie rzut wolny dla Hiszpanów.

David Villa (2 z lewej) i Victor Caceres (R) oraz Dario Veron (L) z Paragwaju / Fot. PAP/EPA90 + 4 - KONIEC! HISZPANIE W PÓŁFINALE!

Składy drużyn:

Paragwaj: 1-Justo Villar - 2-Dario Veron, 14-Paulo Da Silva, 21-Antolin Alcaraz, 3-Claudio Morel - 8-Edgar Barreto, 11-Jonathan Santana, 15-Victor Caceres, 16-Cristian Riveros - 18-Nelson Valdez, 7-Oscar Cardozo.

Hiszpania: 1-Iker Casillas - 15-Sergio Ramos, 3-Gerard Pique, 5-Carles Puyol, 11-Joan Capdevila - 14-Xabi Alonso, 8-Xavi, 6-Andres Iniesta, 16-Sergio Busquets - 9-Fernando Torres, 7-David Villa.

Sędzia: Carlos Batres (Guatemala).

Ekstraklasa.net: Paragwaj - Hiszpania. Zwycięzca tego meczu zagra z Niemcami

Po porażce ze Szwajcarią w pierwszej kolejce fazy grupowej, Hiszpanie wygrali wszystkie pozostałe spotkania, pokonując m.in. Portugalię. Gwiazdą Mistrzów Europy jest na tym Mundialu David Villa, który w czterech dotychczasowych spotkaniach zdobył 4 bramki. Po za przegranym meczem z Helwetami, nowy napastnik FC Barcelony, w każdym występie znajdował sposób na bramkarzy rywali, prowadząc swój zespół do kolejnych tryumfów. Hiszpańscy kibice wierzą, że również dzisiaj ich ulubieniec stanie na wysokości zadania i około godz. 22:15 będą mogli cieszyć się z awansu do kolejnej fazy turnieju.

Plany Hiszpanom próbowali będą pokrzyżować reprezentanci Paragwaju. Po odpadnięciu Brazylii i Argentyny, to właśnie na nich i na Urugwaju spoczywa teraz honor Ameryki Południowej, która jeszcze nigdy nie przegrała Mundialu rozgrywanego poza Europą. Jeśli Paragwajczykom udałoby się awansować do kolejnej rundy, ich kibice mogliby świętować nie tylko wyeliminowanie Hiszpanii, ale również osiągnięcie lepszego rezultatu niż ich wielcy rywale z mistrzostw kontynentu. Taka stawka na pewno zmobilizuje podopiecznych Gerardo Martino, więc w sobotni wieczór możemy spodziewać się interesującego starcia, w którym o awansie jednej z drużyn może zadecydować dogrywka lub nawet rzuty karne.

Źródła: własne, Ekstraklasa.net, PAP