Facebook Google+ Twitter

Hiszpania: Referendum w Katalonii nt. niepodległości prowincji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-13 13:10

W hiszpańskiej Katalonii mieszkańcy 166 miast i wsi mają dzisiaj okazję wypowiedzieć się na temat niepodległości prowincji. Referendum nie ma mocy prawnej - jego organizatorem nie jest administracja państwowa, tylko organizacje społeczne.

Wczoraj konsultację zorganizowała najmniejsza katalońska wieś San Jaume (czyt. san ziauma). Na 21 mieszkańców uprawnionych do głosowania, głosowało 19, z czego 18 opowiedziało się za niepodległością Katalonii.

Pierwsze referendum, we wrześniu, zorganizowało kilkustutysięczne Arenys del Munt. Uczestniczyła w nim ponad połowa uprawnionych do głosowania, z których prawie 90 procent opowiedziało się za uniezależnieniem prowincji od Hiszpanii.

Dzisiaj wypowiedzą się mieszkańcy gmin rządzonych przez ugrupowania nacjonalistyczne i republikańskie. Od referendum odcięli się socjaliści i prawicowi ludowcy.

Na lokale wyborcze zamieniono sklepy, szkoły, centra kultury, a nawet kościoły i domy parafialne, bo w wielu miastach kler poparł niepodległościowe zakusy Katalończyków.

W niektórych powiatach do głosowania dopuszczono również imigrantów spoza Unii Europejskiej.
Organizatorzy spodziewają się 50-procentowej frekwencji i zapowiadają kolejne referenda, między innymi w kwietniu w stolicy Katalonii, Barcelonie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.