Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17694 miejsce

Hiszpanie odnaleźli szczątki Miguela de Cervantesa. Ciało autora Don Kichota zaginęło przed wiekami

Prawie 400 lat temu zmarł Miguel de Cervantes, hiszpański twórca słynnego Don Kichota. Przez wieki nieznany był los jego szczątków. Zespół badawczy natrafił niedawno na grób o którym można sądzić, że jest miejscem pochówku pisarza.

Naukowcy twierdzą, że odnaleźli grób autora "Don Kichota". Są przekonani, że niemal 400 lat po śmierci natrafili na kości Miguela de Cervantesa, jego żony Cataliny de Salazar i innych osób wyszczególnionych jako pogrzebane na terenie madryckiego Klasztoru Przenajświętszej Trójcy. Badacze przyznają, że proces identyfikacji i separowania poważnie uszkodzonych kości od innych fragmentów, będzie trudny.

Miguel de Cervantes (1547 - 1616) http://www.tunturisusi.com/donquijote/saavedra.htm / Fot. tunturisusiHiszpański pisarz umarł w 1616r. w Madrycie. Wspomniany klasztor poddano przebudowie i pod koniec XVII wieku szczątki Cervantesa zostały przeniesione do nowego budynku, a słuch po nich zaginął. "Jego koniec był taki jak biednego człowieka. Weterana wojennego z ranami odniesionymi w boju" - powiedział Pedro Corral, który szefuje w radzie miasta Madrytu w dziedzinach sztuki, sportu i turystyki. Warto wspomnieć, że Miguel de Cervantes wsławił się męstwem pod Lepanto w 1571r., w bitwie określanej mianem wojny chrześcijan z muzułmanami.

Miguel de Cervantes - ojciec powieści nowoczesnej - kilka faktów:

- 1547 - urodził się w Alcalá de Henares, nieopodal Madrytu

- 1571 - postrzelony i ranny w bitwie pod Lepanto

- 1575 - pojmany i więziony przez pięć lat w Algierze

- 1605 - publikuje pierwszą część "Przemyślnego szlachcica Don Kichota z Manchy"; druga część ukazała się w 1615 roku

- Don Kichot jest człowiekiem opętanym rycerskością, który wyrusza na poszukiwanie przygód na swoim wiekowym koniu Rosynancie, wraz z wiernym giermkiem Sancho Pansą.

- Cervantes umiera w 1616 roku, w wieku 68 lat, będąc nędzarzem posiadającym "tylko sześć zębów, a i te w złych znajdowały się miejscach"

- pochowany w Klasztorze Przenajświętszej Trójcy w Madrycie

- grób pisarza zaginął kiedy przebudowano klasztor


Zespół 30 naukowców wykorzystując kamery podczerwieni, skanery 3D i georadar dokonał odkrycia miejsca pochówku w zapomnianej krypcie pod budynkiem. W styczniu, archeolodzy znaleźli wieko trumny z inicjałami MC w pierwszej z 33 nisz znalezionych za ścianą. Wnęka zawierała liczne kości osób dorosłych, właściwe dla grupy ludzi z którymi został pogrzebany Cervantes, zanim ich groby zostały naruszone i przeniesione do krypty.

"Szczątki są zachowane w złym stanie i nie pozwalają nam na indywidualną identyfikację Miguela de Cervantesa" - powiedział ekspert w dziedzinie kryminalistyki, Almudena Garcia Rubio - "Jednak jesteśmy pewni tego co mówią źródła historyczne o pochówku Miguela Cervantesa i innych ludzi pogrzebanych wraz z nim, a co udało nam się znaleźć." Dalsze analizy pozwolą naukowcom oddzielić kości Cervantesa od innych, w czym pomocne będą badania DNA.

Detektyw Luis Avial powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że twórca Don Kichota został pochowany w klasztorze "z wszystkimi honorami", zgodnie z jego życzeniem. "Cervantes prosił, aby tam go pochować i tam powinien pozostać" - powiedział Avial. To właśnie trynitarze bosi okazali pomoc w zapłacie 500 sztuk złota okupu dla piratów, którzy więzili pojmanego przez pięć lat w Algierze.

Pomniki Don Kichota i Sancho Pansy na Plaza de España, Madryt, Hiszpania. .Lorenzo Coullaut Valera [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. Luis García (Zaqarbal)Krypta zostanie udostępniona dla publiczności w przyszłym roku. Będzie to pierwszy raz od stuleci i uświetni 400-lecie śmierci hiszpańskiego pisarza. "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy" Miguela Cervantesa jest uważany za jedną z najchętniej czytanych i najczęściej tłumaczonych książek na świecie.


źródła : BBC
El País

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Poczekajmy na wyniki badań DNA...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.