Facebook Google+ Twitter

Hiszpańscy szachiści z wizytą w Zbąszyniu

Przez cały miniony tydzień gościliśmy w Polsce blisko 20-osobową grupę szachistów z Balearów (Majorki i Ibizy). Była to rewizyta po ubiegłorocznym, grudniowym pobycie zbąszyńskich zawodników na Festiwalu Szachowym De L’AEB na Majorce.

Szachiści zwiedzili Kraków i Warszawę
Pierwszym punktem programu była wizyta w Krakowie a dzień później w Warszawie. Nasi przyjaciele z ogromną satysfakcją zwiedzili najciekawsze i najładniejsze miejsca byłej i obecnej stolicy Polski.

Trzy dniowe zmagania przy szachownicach
 / Fot. archiwumNasi goście zostali zakwaterowani, w położonym nad jeziorem Błędno, Hotelu Navigator. Tutaj też odbyły się pierwsze rozgrywki szachowe. Wszystkie turnieje miały charakter zamknięty, startowali tylko nasi hiszpańscy przyjaciele, reprezentanci klubu MKS Wicher Zbąszyń, Nowotomyskiej Akademii Szachowej oraz zawodnicy z zaprzyjaźnionych klubów. W turnieju szachów błyskawicznych P3+2sek.
 / Fot. archiwumZagrało 40 uczestników, zwyciężył Juan Ramon Galiana Salom przed Jose Luis Segura Ariza i Danielem Drożdżyńskim, w kategorii juniorów pierwsze miejsce zajął Filip Możdżanowski (NASzach Nowy Tomyśl), najlepszą kobietą okazała się Roksana Nowak (MKS Wicher Zbąszyń). Uroczystego wręczenia nagród, w postaci pucharów, medali i dyplomów, dokonał Wiceburmistrz Zbąszynia, Pan Marek Orzechowski. Mateusz Basiński z Referatu Promocji przekazał wszystkim uczestnikom okolicznościowe koszulki i czapeczki z logiem miasta. Po południu nasi goście wybrali się na wycieczkę do Poznania.

Turniej szachowy w Nowym Tomyślu
 / Fot. archiwumNastępnego dnia, w Nowym Tomyślu, odbył się turniej szachów szybkich P-15 tzw. rapidów. Zawody odbyły się w przepięknej scenerii Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, patronat nad rozgrywkami objęło Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, które zapewniło ładne miejsce gry oraz przepyszny poczęstunek składający się z dań kuchni regionalnej. Zwycięzcą turnieju został, podobnie jak dzień wcześniej, Juan Ramon Galiana Salom, najwyżej sklasyfikowanym juniorem był Noe Rosenfeld, a najlepszą kobietą, czwarta w całych rozgrywkach - Roksana Nowak. / Fot. archiwum Startowało 40 zawodników. Najlepsi zawodnicy otrzymali z rąk Starosty Pana Ireneusza Kozeckiego oraz kierownika Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Pana Marka Nyćkowiaka, puchary, medale oraz drobne upominki. Jedynego czego zabrakło tego dnia to pogody. Cały dzień wiało i lało ... Ale nawet najgorsza aura nie jest w stanie zepsuć święta ludziom mających wspólne pasje i którzy spotkali się żeby fajnie spędzić czas.

Mecz szachowy
 / Fot. archiwumOstatni akcentem naszego mini-festiwalu szachowego był mecz ZBĄSZYŃ – MAJORKA, który odbył się w Hotelu Navigator. Zagraliśmy na 12 szachownicach, tempem 1 godz. na zawodnika. Po zaciętym pojedynku wygraliśmy 7:5 ale akurat wynik tej konfrontacji miał najmniejsze znaczenie. Ważniejsze było to, że po raz kolejny mogliśmy się wspólnie bawić przy szachownicach, a na sali gry panowała świetna przyjacielska atmosfera. Na zakończenie naszego spotkania kapitanowie drużyn odebrali pamiątkowe statuetki, wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe medale. / Fot. archiwum

Prezes naszego klubu, Marek Goździewicz, wręczył Prezydentowi Szachowego Związku Balearów prezent w postaci szachownicy zdobionej Pocztem Królów Polski. Juan Ramon Galiana Salom podziękował w imieniu wszystkich swoich rodaków za gościnę i zaprosił nas na Festiwal Szachowy, który odbędzie latem przyszłego roku na Ibizie!

Nadszedł czas pożegnania
 / Fot. archiwumPo ceremonii zakończenia stanęliśmy do pamiątkowego zdjęcia, a potem nadszedł już nieubłagany czas pożegnań. Nasi goście zaraz po meczu wyjechali do Berlina, by następnego dnia odlecieć na wyspę. Myślę, że nasi przyjaciele wywieźli z Polski wiele niezapomnianych wspomnień. W pożegnalnych rozmowach bardzo chwalili naszą gościnę, bardzo spodobał im się Zbąszyń, byli pod ogromnym wrażeniem warunków pobytowych jakie im zagwarantowaliśmy. Co najważniejsze, deklaracja dalszej współpracy została podtrzymana. Mamy teraz cały rok, żeby przygotować się do wyjazdu na Ibizę. / Fot. archiwum

Na koniec wielkie podziękowania dla wszystkich osób, które bezinteresownie zaangażowały się w pomoc w przygotowaniu tego przedsięwzięcia.

Informacja: Robert Goździewicz

 / Fot. archiwum / Fot. archiwum / Fot. archiwum

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.