Facebook Google+ Twitter

Hiszpański pacjent dziękuje za przeszczep twarzy

Transplantacje należą do medycznych zabiegów ratujących życie. Znamy osoby, które mają przeszczepione serce lub nerki. Inaczej kształtują się nasze emocje, gdy zabieg ten dotyczy twarzy.

Kilka miesięcy po transplantacji twarzy, hiszpański pacjent pokazał się publiczności. Rafael, którego nazwiska dla ochrony jego prywatności nie podano, jeszcze przed opuszczeniem kliniki Virgen del Rocio w Sewilli, w czasie konferencji prasowej, dziękował rodzinie zmarłego dawcy. Powiedział, że gdy po raz pierwszy po operacji w styczniu przejrzał się w lustrze odczuł „radość i wesołość”. Obejmował pielęgniarki i lekarzy, którzy w ubiegłych tygodniach opiekowali się nim.

Rafael cierpiał na genetycznie uwarunkowane schorzenie, przy którym w tkankach nerwowych tworzą się nowotwory. Przy trwającej ponad 24 godziny operacji przeszczepiono dwie trzecie twarzy dawcy, w tym tkanki, nerwy i naczynia krwionośne. Rafael ma jeszcze trudności w mówieniu, co według lekarzy może potrwać trzy miesiące. Reaguje już na ciepło i zimno oraz odczuwa ból.

Rafael był trzecim pacjentem w Hiszpanii, któremu przeszczepiono część twarzy. W marcu lekarzom z Barcelony udało się dokonać pierwszego pełnego przeszczepu twarzy.

żródło:de.news.yahoo.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.