Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1879 miejsce

Hiszpański protest song, czyli jak bardzo nie lubimy generała Franco

Represje reżimu generała Franco w Hiszpanii zaowocowały pojawieniem się nowego trendu w muzyce - protest songu. Jego narodzenie w Hiszpanii przypada na lata 60. XX wieku.

Manu Chao / Fot. PAP/ A. ErnestoWówczas Hiszpania przezwyciężyła trudności ekonomiczne związane z nałożeniem przez zwycięzców II wojny światowej blokady ekonomicznej jako kary za wspieranie nazistów. Nastąpił wzrost gospodarczy, podniósł się standard życia mieszkańców, a coraz szersze masy społeczeństwa w Hiszpanii zyskały dostęp do szkolnictwa wyższego, które przedtem zarezerwowane było dla wybranych. W takich warunkach powstało środowisko kulturowe, dążące do wyzwolenia kraju i zakończenia represji dyktatury.

Pierwsze oznaki tego buntu pojawiają się w odrodzeniu nacjonalizmu, szczególnie katalońskiego. Powstał tam nowy ruch tzw. Nova canco (z katalońskiego - nowa piosenka), którego członkowie poprzez muzykę wyrażali swój bunt, skutecznie omijając cenzurę. Jego głównym celem było doprowadzenie do swobody wypowiedzi, mocno w owym czasie ograniczonej. Prostota i chwytliwość piosenek sprawiały, iż mimo zakazów ludzie częstokroć bezwiednie je nucili (a takie było właśnie założenie ich twórców). Przedstawicielami ruchu byli przede wszystkim Raimon i Lluísa Llacha.

Główną pieśnią, uznaną za kataloński hymn o wolności stała się "Al vent" (z katalońskiego "wiatr") napisana przez ówczesnego studenta historii Ramona Pelegero Sanchisa znanego jako Raimon. Tytułowy wiatr stanowił symbol wymarzonej wolności. Młodzież hiszpańska z lat 60. pragnęła za wszelką cenę doprowadzenia do końca dyktatury, trwającej już ponad 20 lat. W pieśni, autor odnosi się do oporu bez przemocy, który przyniósłby pokój (buscando la paz). Dla studentów piosenka stanowiła bodziec do walki przeciw systemowi.

Innym przykładem la Nova cançó jest "L'Estaca" (z katalońskiego "pal") autorstwa Lluísa Llacha. Użyto w niej metafory pala jako symbolu zniewolenia. Pieśń ta rozpoznawalna jest w Polsce dzięki napisanym przez Jacka Kaczmarskiego "Murom", posiadającym tę samą linię melodyczną. W piosence autor wzywa ludzi do buntu - jedynym sposobem na oswobodzenie jest wspólne działanie. Czyni zatem aluzje - potrzeba zjednoczenia przeciwko dyktaturze, a przyspieszy się upadek tytułowego pala, do którego wszyscy są przywiązani.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.